Lov veľrýb v Lamalere

Úvod  /  Články  /  Lov veľrýb v Lamalere

Čln narážal do vĺn, vodná triešť ho zalievala a napriek tomu Josif neohrozene stojí na prove. V ruke drží štyri metre dlhú, bambusovú tyč na konci s precízne vybrúsenou harpúnou a je pripravený využiť akúkoľvek chybu prenasledovaných zvierat.

Tými zvieratami je stádo guľohlavcov ( Pilot Whale ). Jeden z druhov menších veľrýb, ktoré dorastajú do veľkosti šesť metrov a tri a pol tony. Tieto cicavce sa potrebujú pred ponorením niekoľko krát nadýchnuť a zatiaľ to dokázali vždy včas a v momente, keď sa čln s lovcami priblížil, zmizli vo vodách Sávskeho mora.
Sedíme, ja a Lacko Krumpál, spolu s deviatimi domorodcami v nie veľmi veľkom veľrybárskom člne a zdá sa nám, že lovci nemajú žiadnu šancu. Guľohlavce vždy, keď sa už Josif prikrčený ako dravá šelma chystá vrhnúť harpúnu, elegantne zdvihnú chvosty a miznú v hlbočine. Lovci však stupňujú tempo a ako náhle sa stádo opäť vynorí, vyráža čln plnou rýchlosťou za nimi.
Napokon predsa len jeden z guľohlavcov robí osudnú chybu a ponára sa príliš neskoro. Josif sa vrhá s harpúnou do rozbúrenej vody a člnom sa valí vlna eufórie.
Sedem chlapov sa chopí lana, na konci ktorého je nešťastné zviera, no nemajú šancu ho udržať. Vzápätí sa vynára celé stádo a obklopuje svojho nešťastného druha. To bolo aj na mňa príliš. Krčím sa vzadu v člne a snažím sa čo najviac zachytiť na kameru, ale najradšej by som vypadol.
Lovci vedia, že cicavec sa musí vynoriť, aby sa nadýchol a tak len využívajú každú príležitosť, kedy prestane ťahať na to, aby ho pritiahli bližšie k člnu. Nasledujú ďalšie a ďalšie zásahy, až je zviera pripútané piatimi lanami. Zúfalo udiera chvostom o bok lode, ale je jasné, že svoj boj prehráva. Do vody skáče Arnold a dlhým nožom mu do dýchacieho otvoru zasadzuje poslednú ranu.
Na pláži v Lamalere sa delí korisť. Domorodci využijú všetko. Napokon sa ocitáme u Josifa v dome a Laco sa necháva nahovoriť na palmové víno. Hlási nám, že v špinavom pohári s kalnou bielou tekutinou plávajú okrem múch aj zbytky pavúkov. Všetci sa tešíme, ako bude šprintovať do kríkov.
Prichádza najváženejší člen komunity Bapa Ignácio. Josipov otec, kedysi najlepší harpunár v osade. To on nám povolil filmovanie a tak sa mu snažím revanšovať. Kupujem od neho model veľrybárskeho člna a zuby z vorvaňa a guľohlavca.
Josifova manželka nás pozýva k ohnisku, na ktorom pripravuje jedlo z veľrybieho mäsa. Ochutnávame. Chutí ako pečienka, ale nie som schopný prehltnúť a tak sa schovávam a vypľúvam zbytky na zem.
Neskoro večer opúšťame dedinu. V morskom príboji len s problémami nastupujeme do člna a vraciame sa na loď. Toľko mesiacov som sa na tento deň chystal. Akoby zázrakom sa udial presne podľa scenára a ja len dúfam, že to všetko nepremrhám.
Text: Jaroslav Blaško
Foto: Ladislav Krumpál


 

22.06.2012
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions