Interview o zabíjaní veľrýb v uliciach Tokia.

Úvod  /  Články  /  Interview o zabíjaní veľrýb v uliciach Tokia.

Cítim sa čudne. Stojím uprostred Tokia na jednej z najrušnejších križovatiek v časti Ikebukuro a v hľadáčiku kamery sledujem nášho asistenta réžie Michala, ako sa pýta Tokijčanov, čo si myslia o lovení veľrýb Japoncami.

Striedajú sa v ňom tváre Japoncov, muži aj ženy a buď veľrybu nejedli vôbec, to tí mladší, alebo niekoľko desiatok rokov, to tí starší. Väčšina si myslí, že Japonsko loví pre výskum, ako to tvrdí vládna propaganda a len preto sa veľrybie mäso objavuje na ich trhu. Nikto z nich zrejme ani netuší, že štyri hodiny vlakom od Tokia existuje firma, ktorá na zabíjaní týchto úžasných cicavcov zarába peniaze. Viac ako dvadsaťpäť eur za jeden kilogram. Drancovanie prírody je stále veľký biznis. Pritom znečistenie oceánov, klimatické zmeny, rybolov pomocou vlečných sietí, námorná doprava, to sú všetko negatívne vplyvy, ktoré samotné ohrozujú týchto vzácnych živočíchov natoľko, že nikto nevie povedať, či budú schopné prežiť.
Vravím Michalovi: „Máme dosť.“
Skladám kameru a cítim len obrovskú únavu z posledných dní. Keď som písal scenár, nemal som ani odvahu dúfať, že sa nám podarí zhromaždiť toľko materiálu.
Celý nasledujúci deň trávime nad prepisom zvukového záznamu. Michal za pár dní odchádza na pol roka do Číny a tak musíme využiť každú voľnú chvíľu.
Som prekvapený odpoveďami. Japonci ortodoxne neobhajujú lov. Tvrdia, že sú proti, alebo v prípade, že sa jedná o ohrozené druhy, tak je potrebné s lovom prestať. Všetci si uvedomujú, že tak vyspelá krajina má možnosť voľby a nie je na konzumovanie veľrybieho mäsa odkázaná.
Text: Jaroslav Blaško

Videofoto: Jaroslav Blaško

07.08.2012
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions