Čo je potápanie a kto je potápač?

Úvod  /  Potápanie

Vikipégia hovorí: „Potápanie je pobyt človeka pod vodou za pomoci technického vybavenia alebo bez neho.   Na základe toho rozlišujeme:
- nádychové potápanie
- prístrojové potápanie.“

V princípe je to tak, ale ani futbal nie je pobyt človeka na trávniku. Jeho zmyslom je dať gól. Pretože dať gól prináša nával emócií, radosť, hrdosť a čo ja viem, čo ešte.
Z tohto pohľadu je potápanie, teda prístrojové potápanie, druh ľudskej činnosti, realizovaný vo vode, najlepšie hlbokej, pri ktorej si človek pomocou potápačského výstroja plní odvekú túžbu po lietaní. Potápanie je vlastne stav bez tiaže. To je to, čo keď dosiahnete, tak z vás vyplavuje stres a ostatné moderné pliagy, akoby ich spláchlo, prepytujem, do WC. Všetko ostatné sú prídavky. Nezabudnuteľné stretnutia s vodnými živočíchmi, objavovanie koralových útesov, vrakov lodí, jaskýň, prekonávanie hĺbok, atď.

Podstatné je, získať schopnosť „cítiť vodu“ a vznášať sa v ľubovoľnej hĺbke vodného stĺpca bez pohybu a námahy. Tak ako to robia dravé vtáky, keď sledujú z výšky korisť. Pravda, pri potápaní sa nič nekoristí. Teda okrem zážitkov zaznamenaných v pamäti. Ľudskej, alebo digitálnej.
Až keď človek zvládne vztlak, pokojne pláva a dýcha, až potom má šancu, že vo vode bude vidieť aj niečo iné ako chvosty prchajúcich rýb. Vtedy sa z človeka stane potápač. Tulene, delfíny, veľryby, chobotnice i ďalšie vodné živočíchy sú mimoriadne inteligentné a mimoriadne zvedavé a radi plávajú s potápačom, z ktorého cítia pozitívnu energiu. Živočíchy a to mi verte, poznajú aj inú ako verbálnu komunikáciu.

A ešte je pár dôležitých vecí. Potápanie musí sprevádzať rešpekt a zodpovednosť voči vode, vodným živočíchom a životnému prostrediu. Kto sa naozaj chce stať dobrým potápačom, musí zabudnúť na ľudskú chamtivosť, lebo má buddyho, potápačského druha. Dobrý potápač dopraje svojmu druhovi minimálne rovnaký zážitok z vody ako sebe. Inak by nemali o čom po ponore nadšene diskutovať. Niekde na palube lode, alebo brehu jazera.

Jaroslav Blaško, Advanced EANx Instruktor IANTD, Nr.4033

Ponuku našej potápačskej školy nájdete na: http://www.cestyzatichom.sk/potapacska-skola/ 

Našu ponuku potápačských safari a zájazdov nájdete na: http://www.cestyzatichom.sk/cestovna-agentura/

Našu ponuku potápačských potrieb nájdete na:  http://www.potapanie.biz/

Naše filmy o potápaní a trvalo udržateľnom rozvoji nájdete na: http://www.dive2000.eu/


 

BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions