Veľrybí žralok na Smoll Brother

Úvod  /  Články  /  Veľrybí žralok na Smoll Brother

Kto si to vie predstaviť? Štyridsať päť minútový ponor na Malom Bratovi s Veľrybím žralokom!

Ako sme stáli na majáku a hľadeli do vôd pod nami, tak ma veru napadlo, že ktovie, či tu nejaký nie je. Čas bol na to ideálny. Vo vode plno planktónu, takmer bezvetrie. Na Veľkom Bratovi sme boli sami, na Malom kotvila tiež len jedna loď.
Hneď som tú utopickú myšlienku zahnal. Ale keď sme sa vrátili na loď, tak som si nahlas želal kladiváka. Všetci sa mi smiali. Neviem prečo, lebo ja som to myslel vážne.
Ráno sme sa presunuli na Malého Brata a chystali sme sa na ponor na severnom plató. Vyšiel som si z kajuty pekne v pohode moirového podobleku a šup do nového neoprénového sucháča. Bol som rád, že som sa rozhodol v Egypte vyskúšať nový model Scubapro Everdry 4. Ako hovorieva Palko: "Parráda!"
Vietor silnel. Kto to pozná, vie aký mlyn, dokážu robiť vlny na severnej strane. Keď gumák minul závetrie ostrova, aj nám to dali pocítiť. Plató akoby nemalo konca. Je snáď dva krát tak dlhé ako samotný ostrov. Keď Mahmed zavelil: „OK guys, jump!“, neveriacky som sa uisťoval, či si je istý. Zdalo sa mi, že sme ďaleko a útes už z hladiny nebolo vidno. Pre istotu som si nastavil kompas.
Bol tam. Klesli sme za hranu vo chvíli, keď zospodu stúpala skupina, ktorú viedla Katy. Signalizovala žraloky, ukazovala za seba a naznačovala mi, že musím ísť dole, rovno a znovu dole. Pustili sme sa podľa jej inštrukcií. Na konci krátkeho plató asi v tridsať päťke bola opäť krátka stena a pod ňou plával líščí žralok. Klesali sme k nemu, keď som o čosi hlbšie zaregistroval mohutnejšie telo. Kladivák! Neviem prečo tí lotri vždy začnú plávať smerom dole a od ostrova! Chvíľu som ho sledoval, kým som za sebou prestal počuť dýchať moju skupinu. Dúfal som, že chlapi ma už nesledujú a že baby zostali niekde na úrovni druhého plató.
Keď som sa otočil, zistil som, že je to presne naopak. Baby boli asi desať metrov nado mnou a chlapov som ani nevidel. Monika mala snáď siedmy ponor! Na signál, koľko má vzduchu mi ukázala sto. Nebolo to bohvie čo. Boli sme ďaleko od lode a tak som im opakovane signalizoval nech stúpajú hore. Nechcelo sa mi do vĺn na hladine a tak som len dúfal, že doplávame aspoň ku začiatku ostrova. Je to vždy na zváženie, či sa pustiť do väčšej hĺbky, ale koľko krát ste videli v Egypte kladiváka?
Tak sme vystúpili tesne pod mlyn, ktorý nad nami robili vlny a pomáhali miernemu prúdu ktorý nás unášal smerom k lodi. Plató, porastené najmä mäkkými koralmi, bolo plné života. Milióny rýb zápasili s prúdom, plávali nám v ústrety a vzápätí mizli v útese. Keď už sa zdalo, že Monike budem musieť dať môj octopus, útes preťal hladinu. Boli sme v závetrí ostrova a kúsok pred nami Katy práve vypúšťala bójku.
A kde je ten Veľrybák? No on tam totiž bol deň pred tým, keď sme my ešte kotvili na Veľkom Bratovi. To sme sa dozvedeli v bare v prístave, kde sme stretli guida z tej lode, ktorá kotvila na Malom Bratovi. Štyridsaťpäť minút! Na prístrojoch! To si stále neviem predstaviť.

Ako nového fotografa uvádzame Robka Držíka, ktorý sa postaral o to, že máme nejaké zábery.

D.J. (Dedo Jaro)

29.03.2012
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions