Veľká noc v Dahabe

Úvod  /  Články  /  Veľká noc v Dahabe

Vždy je všetko inak, ale tentoraz je to úplne inak. Do Dahabu som priviedol svojich žiakov, ale sám som tiež v úlohe žiaka. Na staré kolená sa dávam na full Trimix kurz. Moja naivná predstava o tom, že najskôr ja v prvé dva dni dokončím kurzy mojim a potom absolvujem ten svoj a ešte medzi tým stihnem aj polievačku a šibačku, sa rúca hneď v prvý deň.

Namiesto tradičného úvodného posedenia, mi celý večer stekajú po chrbte kropaje potu z toho, ako prerábam našu výstroj. Realita nasledujúceho dňa je taká, že hneď ráno nás s Monikou, ktorá zahajuje kurz Normoxic Trimix, čaká tréning, potom dávam dva ponory s mojimi žiakmi a hneď ako skončím odchádzame na ponor.
Naším inštruktorom je Mazec. On a jeho priateľka Zuzka sú držiteľmi českých hĺbkových rekordov s otvoreným okruhom a počas tréningu nám dávajú zabrať. Začíname ventilmi a automatikami, zatvárame, otvárame, vymieňame. Potom hadice do sucháča a inflátora, no a donekonečna rozbaľujeme a skladáme stage. Po štyridsiatych minútach mám toho dosť. Moje potápačské sebavedomie dostáva riadnu po papuli a som šťastný, že ma púšťajú učiť tých mojich. Ako plávam ku brehu, intenzívne uvažujem o tom, či mi toto naozaj treba. Ale náš najnovší dokumentárny projekt si vyžaduje kamery v hĺbke 110 metrov a tak vlastne nemám čo riešiť.
Tak len lapám po dychu a trpezlivo zostávam pri brehu a čakám na Janyho a Katarínu, aby sme si dali dva školské ponory. Medzi nimi ešte z Mazecom nakupujeme chýbajúce šabrachy na našu celkom prerobenú výstroj a potom nakladáme všetko na auto a odchádzame na Canyon. Toľko krát som počul o jaskyniach pod dolným východom z Canyona, ale vždy som bol vyrovnaný s tým, že ich nikdy neuvidím. Ale predsa vždy je všetko inak!
Prechádzame plán ponoru. Vo dvojičkách máme vzduch, v jednej stage máme Trimix 17/40 na dno, v druhej Nitrox 50 a v tretej čistý kyslík. Pôjdeme v Canyone, keď z neho vystúpime, baby zostanú čakať, my prejdeme na Trimix a klesneme na 75 metrov. Potom vojdeme do Neptun Cave a na 25 minúte začneme stúpať. Na deep stop v 48 metroch prejdeme späť na vzduch a potom v 21 metroch na Nitrox 50 a v 6 metroch na kyslík. Dĺžka ponoru 80 minút.
Počas ponoru všetko parádne klape,. Prvý krát v živote klesám pod východ z Canyonu a prvý krát idem pod 70 metrov. Zastavujeme sa nad malou pieskovou dunou v hĺbke 77,7 metra Mazec mi tlieska a smerujeme ku jaskyni. Napriek tomu, že ju opísal ako obyčajnú, mne sa veľmi páči. Plávame v nej asi tridsať metrov, je dostatočne široká a až majestátne vysoká. Pripadá mi ako chrám a až mi je ľúto, keď sa točíme smerom ku vchodu. Míňame východ z Canyonu, prechádzame opäť na vzduch a Mazec ukazuje , či chcem ísť hore cez Canyon. Prikyvujem a tak cez širšie miesto v strope vstupuje do vnútra.
Potom všetko prebieha tak ako sme si naplánovali, až na to, že trošku predlžujeme dekompresiu a celý ponor na 93 minút.
Večer si dávam dve pivá a jednu tequilu a potom už len zháňam na recepcii vedro, aby sme boli s Igorom pripravení na ráno. Vilo Šindler mi poslal z Oravy nádherný korbáč a kroj, pretože ho pracovné povinnosti prinútili cestu do Dahabu zrušiť a tak ráno aj za neho nabiehame najskôr na naše baby, potom letia do bazéna Poľky a následne už berieme útokom Lighthouse. Celá oblievačka je na sucho, lebo nás čaká Arch Blue Hole a na ďalší deň ponor do 93 metrov, ale to je už iný príbeh.
Text: J.Blaško, Foto: Sisa Bátorová, Igor Mandryš, Monika Schniererová


 

28.04.2014
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions