Sisina stovka.

Úvod  /  Články  /  Sisina stovka.

Na lodi zavládla pohoda. Zo safari mám najradšej momenty, keď už sú všetci rozpotápaní, z každého srší sebadôvera a na druhej strane nikto sa neudiera do pŕs, čo všetko dokáže. To nás postihlo v momente, keď sme sa vrátili späť na sever.

Na Karang Makasar opäť plávame v silnom prúde s mantami, korytnačkami a trnuchami. Oproti prvému ponoru na tejto lokalite už nikto nebojuje s prúdom. Keď sa objavuje manta, iba sa márne snažíme pridržať koralovej drte, ale je to tak, akoby sa niekto chcel pri jazde na motorke zachytiť štrku. Manty nás majestátne míňajú a my ich sprevádzame pohľadom.
Na konci ponoru dievčatá vypúšťajú bójky a ja sa teším z toho, ako im to dobre ide. Teší ma to preto, lebo zavrhli Jusufovu metódu a prešli na moju s tým, že cievku držia medzi prstami a nechajú odvíjať šnúru. Vyniká najmä Katka.
Potom čakáme na priaznivý prúd a opäť ideme na Castle Rock. Dávame najkrajší ponor safari. Klesáme k úpätiu útesu skoro do päťdesiat metrov a trošku preháňame lenivé žraloky, vyvaľujúce sa na piesku. Keď nachytáme deko, začíname stúpať proti prúdu a nad hlavou sa nám objavujú obrovské húfy bodlokov. Sú tak veľké, že keď sa rozostúpia, a ja preplávam, strácam z dohľadu môjho buddyho Moniku. V koralovej záhrade Junior robí inventúru škôlkarov. Malé asi pol metrové žraloky sa totiž schovávajú snáď pod každým väčším koralom a keď tam strčí ruku, prudko vyrážajú priamo k nám.
Dnes nás ešte čaká Batu Bolong a nočák na Spanish Dancer Point. Ten názov sedí neskutočne. Španielskych tanečníc bolo minimálne osem. Až som ľutoval, že som nezobral kameru, ale pohoda vo vode ma tak opantala, že som si chcel užívať.
Sisa, ktorá najpoctivejšie zapisuje ponory do potápačského denníka po nočáku vraví: „Škoda.“
„Čoho?“, pýtam sa.
„No bude mi jeden ponor chýbať do stovky. Nezostáva iné iba ho dať na Guláške.“
Zišla sa tu tak skvelá parta a Sisa je tak úžasná baba, že to nemôžem nechať tak. „Juni, zajtra musíme dať ponory dva, lebo Siske chýba jeden do stovky“, obraciam sa na nášho guida.
„Tak dáme hlboký na Castle Rock a potom ešte jeden na Tatawa Besar“, odpovedá.
Ešte si kontrolujeme počítače, ako sme s lietaním a je jasné, že Sisa poletí domov ako stovkárka.
Castle Rock je ako vždy skvelý. Na konci ponoru robí nový, nádejný, podvodný fotograf Igor každému obrázok a potom už vymýšľame záverečnú snímku pre Sisu.
Na Tatawa Besar vládne pohoda, aká má vo vode byť. Posledné sépie, korytnačky, posledné pohľady na kypiace koralové záhrady. Na konci ponoru obklopujeme Sisu, všetci signalizujeme sto a voda je na puknutie naplnená našou vzájomnosťou. Nikomu sa nechce von.
Tá pohoda ma opantáva natoľko, že som tej Sise zabudol dať s plutvou po zadku.
Namiesto toho sa vydávame na najkrajšiu komodskú pláž, aby sme tú stovku oslávili. Bavíme sa úžasne. Ďalšia nádejná fotografka Monika zahajuje prácu na našich bookoch a chudák Junior sa dva krát vracia kajakom na loď pre pivo. No a ja zisťujem, že kúpa nvých plaviek bola dobrá investícia.
To ešte netuším, ako sa mi ten oddych zíde. Pred nami je totiž Bali a za pár hodím prepukne babský nákupný ošiaľ.
Text: D.J.(dedo Jaro)
Photo: Igor Mandryš, Monika Schniererová, D.J.


 

14.05.2013
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions