Potápanie v Thajsku, časť 2

Úvod  /  Články  /  Potápanie v Thajsku, časť 2

Tretí deň na lodi sa nám mení osadenstvo. Odchádza časť Nemcov a prichádzajú Dáni, vedení Malým Žakom. Prezývku sme mu dali temer okamžite, ako si otvoril ústa. Od samého začiatku ho je plná loď. Zvestoval nám, čo sme už všetci tri dni vedeli, že na ďalší deň nás čaká Richelieu Rock!

Skalisko, ktoré podľa Malého Žaka objavil veľký Jacques (Yves Cousteau) no a ako inak, vyhlásil lokalitu za jednu z 10 najkrajších potápačských destinácií na svete. Už sopm to počul tvrdiť o toľkých lokalitách, že tých zoznamov muselo byť aspoň sto! Žoviálnosť Malého Žaka mi neskutočne lezie na nervy! Na jeho mieste by som zaliezol do kajuty a rozjímal nad tým, či vôbec mám vystúpiť na palubu medzi klientov a ak áno, čo im mám povedať, že prečo vlastne na tak zdevastovaných útesoch organizujem potápanie. Ale Malého Žaka to evidentne netrápi. Teda až do momentu, keď otočím monitor notebooka tak, aby videl ako strihám video s útesmi v pôvodnom a súčasnom stave. Náš guid Viktor ma opakovane žiada, aby som mu prehral videá, ktoré som nafilmoval v roku 2008. Iba neveriacky krúti hlavou. Pracuje v Thajsku päť rokov, a nemôže uveriť, že to na čo sa práve díva sú koralové záhrady pri Similanských ostrovoch. So Silviou sme vďaka jej potápačskému denníku identifikovali miesta ponorov spred 9 rokov a tak mu podľa dátumu a času púšťam lokalitu West of Eden. Miesto, kde sme pred chvíľou vyliezli z vody. Malý Žak sa radšej odvracia.

Viktora máme ako Guida iba jeden deň. Zmenu si vyžiadala Severanka, ktorá nás guidovala prvé dva dni. Nepáčilo sa jej, že som jej pod vodou ukázal prostredník a vystúpil som na hladinu a následne som jej na lodi vytkol, že sa správa neprofesionálne a stupídne. No ale čo som mal tej „zlej chladnej a severnej“ Fínke ukázať a povedať v situácii, keď mi na puzdre od kamery začali blikať červené kontrolky a ona mi na signál, že mám v puzdre vodu a musím ísť hore ukázala: „Nie, plávaj ďalej za mnou!“ No a na lodi zahlásila, že môj problém s kamerou ju nezaujíma. Našťastie to bolo iba pár kvapiek, ktoré ani neviem kadiaľ sa mi dostali do vnútra. Severanka však evidentne pod vodou riešila, že sme si dovolili mierne prepísať jej plán na ten deň. Ale tak, sme si trochu zažartovali na jej účet a nebyť Ananasa, ktorý nás nabonzoval, ani by si to možno nevšimla. Ananas je typek, ktorý je od prvého dňa prvý pri každom jedle a neúnavne si naberie takmer všetok ananás. Striehnem na Ananasa pred každým jedlom, ale ten nie a nie zaváhať. Evidentne lezie na nervy aj krajankám z Nemecka, ale nachytať sa mi ho nedarí. Všetci sa tešíme zo zmien v skupinách, aj my, aj Severanka. Viktor je skvelý guid a je španiel, čo sa prejavuje aj pod vodou. Skoro sme spolu ubili aziatov aj s ich guidom, keď sme videli, ako nehanebne sa váľajú po útese.

Štvrtý deň sme teda na Richelieu Rock. Priplávali sme v noci, ráno je more ako sklo a pár desiatok metrov od nás trčí z vody skalisko. Skáčeme s Viktorom ako prví a už na prvý, nesmelý pohľad je jasné, že Richelieu Rock katastrofa zo Similanov obišla. Dávame tri nádherné ponory a keby som mohol rozhodnúť, tak by som tam strávil všetkých päť dní.

Po treťom ponore konečne zaváha Ananas. Strategicky vysielam Huga so Silviou nabrať si kuracie stehná (druhé najobľúbenejšie Ananasove jedlo) a samozrejme aj dvojitú porciu ananásu. Takticky pred seba púšťam najskôr Francúzov a potom aj Nemky, ktoré hneď chápu situáciu a keď sa konečne objavuje Ananas, beriem za rehotu ostatných posledné kurence aj všetok ananás čo ešte zostal v miske. Tvári sa, akoby práve vypil za kýbel vody z mora a všetci ostatní sa chechcú do tanierov.

Text: Jaroslav Blaško

Foto dodám, keď mi pošle Hugo z Holandska.

 

21.03.2017
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions