Potápanie v Gosausee

Úvod  /  Články  /  Potápanie v Gosausee

Ďalší diel našej Vysokej školy potápačskej s Mazecom a Zuzkou, mi skomplikoval chrbát, ale tiež to, že tesne pred naším príchodom sa cez Attersee prehnala riadna búrka. Postŕhalo cesty, no najviac si to odniesla viditeľnosť. Bola prakticky nulová

Náhradný plán znel Gosausee. Jazero s kryštálovo čistou vodou, asi 1000 metrov nad morom, vzdialené asi 60 km.
Cesta je prekrásna. Horské údolia so stále krajšou panorámou hôr, jazier a ľudských obydlí. Títo Rakúšania majú vzťah k prírode a životnému prostrediu naozaj v krvi. Všade až neskutočný poriadok a neskutočne pekne.
Napokon zastavujeme pred horským hotelom a hneď ako vystupujem z auta, idem do kolien. Nádherné jazero s ešte krajším masívom hôr Dachsteinu a nad tým všetkým sa ligoce ľadovec. Prenajímame si vozík, prekladáme výstroj a ako mule to všetko tlačíme k jazeru. Čaká nás 60 metrová hĺbka a niečo vyše hodiny v čistej, trojstupňovej vode.
Po ponore si všímam mapky so znázornením ľadovca pred pár tisícročiami, pred pár desiatkami rokov a dnes. Je to smutný pohľad. Už asi nič neochráni tento skvost prírody pred globálnym otepľovaním. Ak chcem, aby ho videli aj moje vnúčatá, musím ich tam čo najskôr zobrať!
Na spiatočnej ceste má Mazec pre nás prekvapenie a ukazuje nám miesto, kde by sme sa mohli potápať nabudúce. No, to bude iná parraaada!
Text a foto: J.B.

09.08.2014
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions