Potápanie v Egypte - Zabargad a Rocky

Úvod  /  Články  /  Potápanie v Egypte - Zabargad a Rocky

Dlho som s týmto článkom čakal. Prvý krát sa nám stala na lodi v Egypte vážna nepríjemnosť a potreboval som vedieť, ako ju vyriešime. Ale pekne po poriadku.

Cestovanie do Egypta v týchto dňoch a mesiacoch mnohí považujú za riziko. Situácia určite nie je jednoduchá, ale týka sa iba veľkých miest. Pobrežie Červeného mora a turistické centrá sú pokojné.
Napriek tomu mi z lode na poslednú chvíľu vypadlo šesť ľudí.
Očakával som, že cestou z letiska do Marsa Galeb pôjdeme ako kedysi v kolóne, pod vojenskou ochranou, ale kdeže. Už to samo o sebe vraví, že armáda má situáciu pod kontrolou. Nový prístav je veľmi pekný, už to nie je to malé mólo, plné odpadkov. Obchody, reštaurácie, proste všetko, čo turista potrebuje. Aká škoda, že zíva prázdnotou.
Na Miracle chodíme už roky a za ten čas sme sa s kapitánom aj s mnohými členmi posádky zblížili. Nie vždy sú na lodi tí istí, napokon majú rodiny a musia sa striedať, ale väčšinu už dobre poznám a myslím si, že aj oni mňa. Teda, myslel som si!
Prvý krát bol na lodi ako guid Zoli. Maďar, ktorý má určite aj slovenské korene. Správny chlapík s jedinou chybou, že na potápačov zo svojej skupiny neustále hrkal so shakerom. Najskôr sme sa pokúšali vysypať mu z neho guličky, ale po rokoch v slanej vode boli závity skorodované. Tak sme mu ho schovali a miesto neho sme mu na jacket priviazali lodný zvon. Ráno z toho bola dobrá zábava.
Zabargad je najvzdialenejšia potápačská lokalita v Egyptskej časti Červeného mora. Dúfal som, že za situácie, keď drvivá väčšina potápačských lodí stála opustená v prístave, budú útesy prekypovať životom, ale opak bol pravdou. Akoby Egypt opustili nielen turisti, ale aj ryby.
Zabargad aj Rocky mi pripadali prázdne a smutné. Lenže ani na ostatných útesoch to nebolo oveľa lepšie. Nas svoje sme si prišli až na útesoch Umm Chararim, Claudia, či vraku Il Kamash.
Umm Chararim je popretkávaný množstvom chodieb a jaskýň, kde sa svetlo do vnútra prediera z rôznych strán a vytvára atmosféru, akoby sa človek potápal v nejakom potápačskom chráme. Bol som na seba celkom hrdý, lebo som si útes pamätal z predchádzajúcich safari a viedol som skupinu tak, že sme ani raz nezablúdili. Voda vo vnútri útesu nebola zamútená, lebo na všetkých útesoch bolo tentoraz málo lodí a niekoľko minút spolu s nami plávala v chodbách muréna, bol to najkrajší ponor safari. Aj vrak Il Kamash sme našli len vďaka tomu, že som si pamätal, že v dvadsiatych metroch je oceľové lano, ktoré k nemu vedie. Miša s Tomášom som poslal ku prove, ktorá klesá do 50 metrov a ja som so skupinou zostal na korme. Ten vrak nemá chybu, len ako vždy, aj teraz sme ku nemu priplávali neskoro odpoludnia a bolo na ňom šero.
Pochmúrne však bolo najmä na útesoch. Situáciu aspoň trochu zachránili delfíny na Dolphin House, ale iba na šnorchel. Inak skoro nič. Aj menších koralových rýb akoby ubudlo. Bolo mi z toho smutno. Možno tie nepokoje v Egypte nastali práve včas na to, aby turistický ruch klesol a útesy dostali šancu na regeneráciu.
V priebehu plavby sme však museli riešiť ďalšie smutné veci. Z kajút nám zmizli peniaze. Je pravda, že v každej kajute je trezor, ale nie každý bol funkčný a za tie roky, čo chodíme na Miracle, ešte nikdy nikomu žiadne peniaze nezmizli. Nechápal som to. V Marsa Alam stálo v prístave tridsať lodí, ktoré nemali klientov. Rozhodol som sa, že ak sa peniaze nenájdu, tak vyzbieraný bakšiš dám tým, ktorým peniaze zmizli. Kapitán sa však tvrdo postavil za posádku a vyhrážal sa políciou a vecami, ktoré z úcty ku klientom aj majiteľom lode radšej nebudem zverejňovať. Veľmi ťažko som to znášal a bol som znechutený. Napokon som sa dohodol s poškodenými klientmi, že mi spíšu čestné prehlásenie o tom, že im zmizli peniaze a po tvrdom jednaní som napokon donútil kapitána, aby ho podpísal.
Bol som presvedčený, že sa s Imim doma na kompenzácii dohodnem. Tak sa aj stalo. Poškodení klienti dostanú peniaze späť, posádka aj kapitán na lodi skončia.
Riešenie, ktoré síce nenapraví pokazené safari, ale pre budúcnosť dobré, aj keď ten kapitán bol fajn chlapík, vždy sa staral o to, aby sme boli spokojní a je mi ľúto, že to takto dopadlo.

Jaro Blaško

 

09.12.2013
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions