Potápanie so Žralokom veľrybím v Donsole.

Úvod  /  Články  /  Potápanie so Žralokom veľrybím v Donsole.

Sheila, ktorú sme hneď premenovali na Šaľu nás po krátkej video prezentácii, počas ktorej sme sa dozvedeli, že jedného žraloka môže sledovať iba jeden čln a v ňom maximálne šesť ľudí, rozdelila na dve šesťčlenné skupiny. Nastúpili sme na vahadlové lode a vydali sa do zátoky, v ktorej operovalo okrem tých našich dvoch, viac ako dvadsať ďalších.

Nechápem dodnes, ako žralokov hľadali. Faktom je, že jeden z Filipíncov stál na prove a rovnako ako my uprene pozoroval hladinu. Ale som presvedčený, že rovnako ako my ani on nič nevidel. Uplynula asi hodina, keď ako na povel všetky člny vyrazili jedným smerom. Ľudia z jednej z lodí boli naskákaní vo vode a my ostatní sme len mohli dúfať, že stihneme priplávať skôr, ako žralok zmizne v hlbočine. Vzrušenie v člne prudko rástlo, vo chvate sme si dávali plutvy a masky, usádzali sme sa na boku s nohami vyloženými na bambusových vahadlách a čakali na povel. Všetky lode sa stretli na jednom mieste. Vahadlá vysunuté na bokoch iba zázrakom netrafili nikoho z tých, čo plávali nad žralokom a ešte väčší zázrak bol, že manévrujúce lode sa vzájomne nezrazili. Kapitáni sa predbiehali v zaujatí čo najlepšej pozície. Sledoval som kam plávajú tí čo sú vo vode a keď zaznelo „jump“ vrhol som sa v tom smere. Náš guid však náhle zmenil smer a hoci som oči treštil, že mi skoro vypadli, nevidel som nič a tak som len sledoval jeho plutvy.
Vtom sa z mútnej vody vynorila obrovská hlava. Rovno pred mojim monitorom. To už som registroval aj húf plutiev okolo asi sedem metrového žraloka a v snahe, udržať si pozíciu, kopal som ako o život. Ten úžasný tvor sa pomaly šinul vodou a jeho ladný pohyb bol v obrovskom kontraste s chaosom plutiev nad ním. Musel som si čo najdlhšie udržať pozíciu na čele tej masy, lebo som vedel, že keď ma už niekto predbehne, nenafilmujem nič, iba rozčerenú vodu plnú bublín. Voda bola mútne a tak som sa zo všetkých síl snažil zachytiť krásu kresby žralokovho tela plnú malých bielych bodiek. Keď som stratil pozíciu, hneď som to vzdal. Zodvihol som hlavu a zistil som, že nemám ani šajnu z ktorej lode som vlastne zoskočil. Okolo mňa bolo vo vode viac ako sto ľudí a tiež sa nedalo určiť, kto je z našej skupiny.
Ležal som na hladine a pozoroval ten chaos. Jedna loď na jedného žraloka t.j. šesť ľudí, to je základné pravidlo. Jeho porušenie treba nahlásiť. Tak znela inštruktáž. Ten chudák žralok mal teraz nad sebou dvadsať osem lodí s viac ako sto šesťdesiatimi ľuďmi. Bolo mi ho ľúto.
Napokon som zodvihol ruku s kamerou z vody a sledoval som, ktorá z lodí zamieri ku mne. Chvíľu to síce trvalo, ale našli si ma. Vždy obdivujem, ako rýchlo nás dokážu domorodci rozoznať a ako vedia určiť aj to, koho je ktorý výstroj. Kým som sa dostal na loď, musel som si niekoľko krát dať pozor, aby ma nezasiahli vahadlá manévrujúcich lodí. Po chvíli sme boli všetci šiesti vyzbieraní a už sa naša loď predierala, rovnako ako ďalšie na miesto, kde ďalší ľudia plávali nad chudákom žralokom. Domorodci na seba pokrikovali, odstrkovali vahadlá a predbiehali sa v tom, kto zaujme lepšiu pozíciu. Sedeli sme na boku lode a ohúrení sme sledovali dramatické divadlo.
Krátky povel a boli sme opäť vo vode. Padol som rovno pred žraloka. Ktosi ma chcel zozadu chytiť za plutvu, aby sa ma zbavil, ale nedal som sa a kým som stačil s dychom, tak som filmoval. Bol som nad ním, aj by som sa rád presunul trochu na bok, ale všade okolo boli šnorchlisti a nikto nechcel uhnúť ani o milimeter. To sa zopakovalo znova. Keď ďalšia loď objavila podstatne väčšieho žraloka, ten už taký trpezlivý nebol a stihli sme s ním len dva zoskoky. Aj tak sa čudujem, že tie majestátne tvory tak trpezlivo znášali ľudský ošiaľ a nikomu s tým nádherným chvostom nešvihli.
Je to úžas, ako vieme zo všetkého urobiť biznis. Sami, tým že sme tu, k tomu prispievame. Nemohli sme však tušiť ako stretnutia prebiehajú a ani to, že pri tom nie sú dodržiavané ani základné pravidlá. Ochotne sme sa preto na brehu zapojili do akcie na ochranu týchto vzácnych živočíchov a podpísali sme petíciu, ktorú organizovali filipínski aktivisti.

Text a videofoto: D.J. (dedo Jaro)

20.02.2013
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions