Potápanie pod bránou Blue Hole

Úvod  /  Články  /  Potápanie pod bránou Blue Hole

Vždy keď sa sem vrátim, je to pre mňa magické miesto. Napokon je to jedna z najslávnejších, a asi najtragickejších potápačských lokalít.

Preplávať Blue Hole by sa mal vydať iba potápač, ktorý má dosť skúseností. Sú blázni, ktorí ju preplávali s dvanástkou fľašou. Aj ja patrím medzi nich. Ale to som hľadal svojich stratených potápačských druhov. Bola to pre mňa najstrašnejšia situácia, akú som kedy pod vodou zažil. Síce so šťastným koncom, no ako sa ukázalo na hladine mala aj iné riešenie. To sa však v 60 metroch a so vzduchom hľadá ťažko. Nikdy na to nezabudnem.
Tentoraz stojíme na brehu Blue Hole s výbavou, ktorá nám garantuje bezpečný ponor. Dvojičky s Trimixom 18/40, stage s Nitroxom 50/50 a ďalšia s čistým kyslíkom. Keď som to všetko na seba naložil, k tomu ešte kameru so svetlami, fučal som ako parný rušeň. Plán ponoru: 10 minút v šesťdesiatke a celková doba ponoru 70 minút.
Hneď ako sme vypustili jackety, láskavá voda nás zbavila tej obrovskej záťaže. Ešte tri nádychy na ukľudnenie, a už len klesáme k ľavému rohu, kde sa po chvíli vynára „Arch“.
Voda je podstatne čistejšia ako naposledy a tak, keď sa objaví oblúk klenby, jeho okraj vytvára tmavý lem viditeľný po celej dvadsaťšesť metrovej dĺžke. V bledšej farbe vody plávajú dva tmavé tiene tuniakov a ako sa blížime na druhú stranu, vidno v nej stále viac bradáčov.
Pod „Arch“ je najdôležitejšie pravidelne sledovať hĺbku. Vo voľnej vode pod klenbou Blue Hole, ktorá padá až do stodvadsať metrov sa totiž hĺbka odhaduje veľmi ťažko a potápač môže ľahko klesnúť príliš a vystaviť sa kyslíkovej toxicite. Keďže Peter má vzduch, držíme hĺbku šesťdesiat metrov.
Útes nad bránou sa kolmo dvíha hore do slnka. Tam sa však vyberieme až za chvíľu. Robím zábery pod oblúkom a potom plávame pozdĺž steny smerom k The Bells. Dvadsať metrov pod nami pláva Mazec so Zuzanou, ktorá sa pripravuje na prekonanie ženského svetového rekordu v hĺbkovom potápaní. Po desiatych minútach zahajujeme výstup. V dvadsaťjeden metroch prechádzame na Nitrov 50 a pokračujeme smerom k prieplavu. Koralovú záhrada v mieste prieplavu do Blue Hole som vždy považoval za najkrajšiu v Dahabe, ale aj na nej vidno, že potápačov a šnorchlistov sa už tadiaľto premáva príliš.
Počas dekompresie sledujem freediverov, ako zostupujú pre mňa do nepochopiteľných hĺbok a potom tam ešte zostávajú visieť pridŕžajúc sa lana. Neskôr, tesne pri vstupe, niekoľko minút bojujem s klaunami o ich sasanku, dýcham kyslík a zbavujem sa posledných minút z dvadsaťsedem minútovej dekompresie. Presne na sedemdesiatu minútu sa vynáram. Laci s Petrom ma o pár minút predbehli.
Čaká ma najhoršia fáza ponoru, vytrepať sa s dvojičkami, dvomi stage fľašami a kamerou von z vody. Našťastie na brehu čakajú moji parťáci a pomáhajú mi so šabrachmi.
Chvíľu oddychujeme, Bohuš si plní túžbu zajazdiť si na ťave a potom aj zbytok skupiny ide na ponor. Na jeho konci sa hlásia noví adepti na jesenné prekonanie brány. Uvidíme.
Text a videophoto: D.J. (dedo Jaro)

 

25.01.2013
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions