Potápanie na ostrove Murter

Úvod  /  Články  /  Potápanie na ostrove Murter

Nie je pochýb o tom, že potápanie je partnerský šport. Nielen v tom zmysle, že každý má pod vodou svojho buddyho, ale partnerské a priateľské vzťahy sa prenášajú aj mimo vody.

Buddy s ktorým sa dá zasmiať, ale aj porozprávať na vážnu tému, je pre dobrý ponor rovnako dôležitý, ako samotný beztiažový stav.
Pozorovanie vodného sveta je až na ďalšom mieste. Aj na to som myslel, keď som pripravoval letné potápanie na chorvátskom ostrove Murter. Poznám tie vody dosť dôverne a neočakával som žiadnu záplavu morského života. Hlavnou témou sa stali „Plave gorgonie“, pre tých čo nepoznajú ten príbeh, červené.
Od začiatku sme sa potápali na zaujímavých miestach, najmä skalných stenách, ktorých hĺbka postupne klesala od 30 do viac ako 50 metrov. Keď sme sa konečne dostali na lokalitu Kablinac, Milan mi ju pri breefingu popísal tak, že budem plávať priamo na juh do hĺbky tridsať metrov a potom sa dám pozdĺž malej steny vľavo. Stena začne klesať do päťdesiat metrov a na nej uvidíme červené gorgonie.
Keď skončila tráva a začala stena, boli sme iba v dvadsiatych šiestych metroch. Nasledovalo malé piesčité plató za ním bolo vidno ďalšiu stenu. Pustil som sa preto nižšie, no tá začínala až v tridsiatych piatych. Bolo to vlastne niekoľko veľkých podmorských skalísk, ktoré smerom na juhovýchod postupne klesali do stále väčšej hĺbky. Plávali sme od jedného brala k druhému a klesali sme stále nižšie, ale ani vo viac ako päťdesiat metrovej hĺbke sme na žiadne červené gorgonie nenarazili. Buď si z nás Milan vystrelil, alebo sme boli niekde úplne inde. Napriek studenej vode by som najradšej pokračoval ďalej, ale vďaka veľkej vzdialenosti od ostrova sme chytili deko a tak som to radšej otočil.
Až pri výstupe som si všimol, že od tridsať metrov nám po pravej ruke stúpajú ďalšie skaly a na tej najbližšej je zachytená obrovská sieť. Vďaka plavákom, ktoré zostali na jej okraji, vytvárala zvláštny útvar. Akoby sa pod vodou týčili stožiare starovekej plachetnice. Zabočil som viac vpravo a vystupovali sme pozdĺž nej.
Nad skalou, pokrytou sieťou, sa začínala tráva, v osemnástich metroch konečne thermoklíma a ďalej typické riasami porastené jadranské skaliská. Vlastne každý ponor sa končil tak, že sme sa snažili zohriať v plytkej vode.
Po vynorení Milan konštatoval, že som nemal klesnúť až za plató, ale okolo siete pokračovať doľava. Dohodli sme sa, že si ponor zopakujeme na druhý deň. Keďže to bol pre Petra Stribulu prvý dekompresný ponor, večer pri pive sme mu naložili plutvou na zadnicu a povýšili sme ho do stavu deco potápačov.
Ráno bola morská hladina ako olej. Opäť sme hodili kotvu pri ostrove Kablinac a naskákali do vody. Boli sme zakotvení málo viac na východ a ponor tentoraz viedol Milan. Klesli sme ponad trávu, pri prvom piesku sme sa dali doľava a pozdĺž prvého skaliska sme klesli ku tým plavým, teda červeným gorgoniam. Ostaní kdesi zmizli s Milanom,  ja som zostal s Petrom sám a filmovali a fotili sme o stošesť. Pri výstupe som si lámal hlavu, kde je tá sieť. Aj som tipoval, že ju pri výstupe musíme mať po ľavej ruke, ale nevidel som ju. Terén pod ostrovčekom Kablinac je tak nádherne členitý, že to stojí za dôkladnejšie preskúmanie.
Užili sme si ponory, aj zábavu počas horúcich jadranských večerov. Predsa len ma pri konci každého ponoru chytala nostalgia. Až na malé húfy ančovičiek a sapínov, sem tam malú písmenkovú garupu, jedného úhora, pár chobotníc a miestami nejakých moranov, alebo iných rýb, ktoré žijú v plytkej vode, bolo more prázdne. Teda nie úplne. Fliaš po jachtároch, alebo rozpadajúcich sa vrší, bolo všade dostatok.
Chorváti sa zvyknú chváliť výnimočnosťou svojho Jadranského pobrežia, ale celý vtip je len v tom, že to pobrežie je skalnaté a vďaka tomu je voda relatívne čistá. V skutočnosti je Jadran vydrancovaný a nájsť miesto, kde prekvitá bohatý morský život je takmer nemožné. Je to typický príklad toho, ako ľudská chamtivosť dokáže pokoriť silu prírody.

Text a videofoto: D.J. (dedo Jaro)

 

 

 

24.07.2012
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions