Potápanie na ostrove Elba

Úvod  /  Články  /  Potápanie na ostrove Elba

V desiatych metroch hľadím pod seba. Skala padá kolmo do hĺbky asi tridsaťpäť metrov. Otáčam sa ku skupine a signalizujem zostup. V dvadsiatke sa zastavujem, nechcem, aby tí menej skúsení zleteli prirýchlo na dno.

Nech si všetci užijú ten nádherný pocit bez tiaže. Skala je posiata množstvom dier a snáď každé dva metre z niektorej trčí muréna. Klesám až na piesčité dno k malej jaskyni. Tri minúty do deka začínam výstup. Z ničoho nič sa predo mnou objavuje asi metrový úhor. Pláva pozdĺž steny a ja márne revem do automatiky na Bohuša. Keď sa úhor pokúša schovať, zľahka ho pridržím za chvost. Pláva ďalej a konečne ho sleduje aj Bohuš s kamerou. Skala je to prekrásna. Toto je jeden z tých ponorov, keď snáď doživotne podliehate čaru potápania. A tento rok ich máme na Elbe za sebou niekoľko. Žlté a červené gorgónie, murény, chobotnice, barakudy, dokonca syba. Potápanie sa nám naozaj vydarilo a zatienilo nezhody, ktoré máme na lodi s kapitánom. Užívame si vodu a napokon sa bavíme na tom, kto má koľko čiernych punktíkov.
Asi sme príliš ľahko akceptovali, že hneď na druhý deň nám na lodi prestal fungovať generátor a musíme fúkať fľaše v miestnych potápačských centrách, čo nás samozrejme zbytočne zdržuje. Ale ako sa vraví: „Za dobrotu na žobrotu.“ Ako povedala Katarína: „Nad niektoré veci, aj keď je to ako ťažké, sa jednoducho treba povzniesť.“
A tak spoznávame najmä Porto Azzurro, kde sa kvôli problému s generátorom neustále vraciame fúkať fľaše. Sledujeme futbal, sami organizujeme MS v stolnom futbale (na tých našich vyhráva Holandsko, teda ja s Tomášom). Predposledný deň sa zoznamujeme s posádkou českej pirátskej lode, ktorá nás pozýva na palubu a napokon sa s nimi dohadujeme na kúpe jedného z diel, ktoré chcem dať na Gulášku..
Na konci sa opäť raz čudujem, ako sa z tak rôznorodých ľudí poskladala celkom dobrá partia.
Text a foto: J.B.

14.07.2014
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions