Potápanie na Oravskej priehrade

Úvod  /  Články  /  Potápanie na Oravskej priehrade

Viseli sme na hladine, odzneli posledné pokyny, kto s kým a v akom poradí. Každý bol Ok a tak sme vypustili kompenzátory. Neuplynula snáď ani minúta a boli sme na hladine opäť. Samozrejme sme sa jeden druhému stratili. Viditeľnosť menej ako meter.
 

Teda až na Roba, jeho bubliny sa krútili kúsok od nás ako na kolotoči. Rehotali sme sa na tom a čakali sme, že sa vynorí. Robo to však evidentne nevzdával.
„Kto ho učil potápať?“ robil som si srandu sám zo seba, kým sa ako naschvál nevybral smerom do stredu jazera. Začali sme s Jurom plávať k jeho bublinám, lebo je len jedna možnosť, ako v takomto prípade nájsť nedisciplinovaného buddyho, spustiť sa po jeho bublinách k nemu. Napokon sa predsa len vynoril.
Ďuri hneď spustil: „Čo si tam robil päť minút, ty nevieš, že po minúte sa máš vynoriť?“
„A čakáte dlho?“ s úsmevom kontroval Robo. Už sme to neriešili. Martin sa mi neskôr priznal, že keby som ukončil ponor, vôbec by neprotestoval.
Ja som však navrhol ešte jeden pokus. Dohodli sme sa, že sa zanoríme bližšie k sebe a skúsime sa udržať spolu. Klesli sme na tmavé dno, Martin po mojej pravej ruke, ostatní za nami. Martina som videl ako tmavý tieň a cítil som, že nemôžem kopať s plutvami, lebo ma ktosi naozaj tesne sledoval.
Na moje prekvapenie kamera snímala aj bez svetiel. Na monitore bolo vidno ešte lepšie ako v reále. Na dne bol riedky porast vodných rastlín a dno samotné bolo posiate drobnými krátermi a vyzeralo ako mesačná krajina.
Bližšie k brehu rástla krásna tráva, ktorú by som prijal i do akvária, ktoré som urobil v kancelárii. Keď sme sa vynorili, na moje prekvapenie, všetci boli nadšení.
Z jachty, kotviacej v prístave, nás požiadali, či by sme sa nepokúsili nájsť kotvu, ktorú tam stratili. A keďže patrila majiteľovi pozemku, na ktorom sme parkovali, ani sme moc nemali na výber. Urobili sme rojnicu, teda aspoň sme sa tak dohodli. Ale ako to vyzeralo pod vodou, nevie ani boh, lebo po pár minútach ktosi tak kopol s plutvami, že jediný funkčný zmysel nám zostal hmat. A tak sme to po chvíli vzdali.
Bola to pre všetkých dobrá skúsenosť. Ponor v takýchto náročných podmienkach dá potápačovi určite viac, ako desať ponorov v mori.

Text: Jaroslav Blaško
Foto: Juraj Veverka
Videofoto: Jaroslav Blaško

 

10.08.2010

Galéria


BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions