Potápanie na Filipínach v Puerto Galera

Úvod  /  Články  /  Potápanie na Filipínach v Puerto Galera

Hľadel som na vetvičky koralu a stále som nič nevidel. Našťastie Jeff chápal moje krútenie hlavou a prstom aj kovovou tyčkou ukazoval na miesto, kde bol usadený drobunký, sotva pol centimetrový morský koník. Konečne som ho dokázal rozoznať, konečne som ho úplne jasne videl na monitore. Vtom sa ten krpec začal štverať po halúzke koralu.

Ani som nedýchal. Tlačil som sa kolenami do piesku, aby ma v prúde nenatlačilo na koral a sledoval som kamerou jeho pohyb. Jeff trpezlivo, opatrne otáčal koralom, aby sa koník nemohol schovať. Napokon sa koník pohol krížom cez celý monitor. Najhoršie bolo, že moje puzdro na kameru už druhý deň haprovalo, stále som nevedel, kedy natáčam a kedy nie.
A ako na potvoru, práve ten najkrajší záber som dobabral.
A tak som sa s Jeffom dohodol, že si to pri najbližšej príležitosti zopakujeme. Jeff totiž viedol našu druhú skupinu a nie vždy sme boli pod vodou spolu.
Nová príležitosť prišla o dva dni. Jeff ma dobehol na chvoste našej skupiny a malá medzera medzi palcom a ukazovákom jeho ruky bola jasným signálom. Nebolo kedy utekať za vzďaľujúcim sa Jurom, alebo niekým iným a tak som sa len zvrtol a nasledoval Jeffa. Dúfal som len, že „moji“ nebudú nadávať, že som zmizol a skomplikoval im ponor.
Po pár metroch sme stáli pri rozkonárenom korale. Jeff mi ešte naznačil, aby som počkal, že ukáže koníka ostatným. Mal som dosť času, pevne sa zakotviť v piesku. Tentoraz som ho uvidel hneď, dokonca dvoch tesne vedľa seba. Kamera aj puzdro už fungovali normálne a koníky sa pohybovali po vetvičkách koralu. Jeff mi opäť trpezlivo pridŕžal koral a ja som len ohkal do automatiky. Už som dokázal predvídať, čo tie malé tvory budú robiť a vedel som, že robím jedny zo svojich najlepších záberov. Zrazu bolo jasné, že koník chce preskočiť na vedľajší konárik. Hľadal som polohu, aby bol záber čo najostrejší a keď sa odrazil, začal odrazu konárik pred ním ustupovať. To Jeff úplne geniálne vystihol situáciu a ťahal pred koníkom vetvičku koralu. Drobec ostošesť plával priamo pred objektívom. Keď pristál na korale, ostošesť som zase ja od radosti buchnátoval Jeffa.
Po ponore som mu ten záber musel niekoľko krát prehrať. Tešil sa rovnako ako ja.
To nás o hodinu ešte čakal ponor s Mandarinfish. Dohodol som sa sním, že pôjdeme sami dvaja, aby mi zábery nekazili blesky fotoaparátov.
Počkali sme do súmraku a nechali sme sa člnom zaviesť na lokalitu. Zastali sme na rovnakom mieste ako pred pár dňami a čakali na správne svetlo. Ešte sa ani neukázali Mandarinfish a k nám doplávalo niekoľko potápačov. Uvedomil som si aký som bol naivný, keď som si myslel, že tam budeme sami. Návštevníci, našťastie pre mňa, mali z mojej kamery rešpekt a keď som bol v akcii, nedovolili si fotiť. Na chvíľu to vyzeralo, že budú tie malé rybky pozorovať samostatne, asi meter vedľa nás. Ale keď som zapol svetlo a uvideli aké sú Mandarinfish pri ňom nádherné, zhrkli sa okolo. V nádeji, že mi nebudú blýskať s bleskami do kamery, naznačil som im, nech si urobia zábery a nechal som svietiť svetlo. To som nemal robiť! Doslova ma vytlačili z kruhu. Tak som zhasol, donútil ich rozostúpiť sa a začal tvrdý zápas o pozície.
Pozrel som na počítač. Už sme tam boli štyridsaťpäť minút. Rybky začali práve predvádzať tance lásky a ja som len dúfal, že Jeff, ktorý sa vedľa mňa triasol ako osika neskončí ponor. Radšej som sa viac na neho nepozrel. Zakaždým, ako rybky vo dvojici vyplávali spod koralových úlomkov, som sa modlil, aby neudreli blesky. Väčšinou márne.
Po hodine som si bol istý, že Jeff už sedí v člne. Keď sa celá tá cudzia skupina potápačov pobrala preč uvidel som ho chudáka, ako neprítomne hľadí pred seba a keď sa naše pohľady stretli signalizoval, že mu je zima. Počítač ukazoval sedemdesiat minút a aj keď nerád, ukázal som mu, že končíme.
Vyliezli sme do člna, Jeff drkotal zubami a bolo jasné, že ten klepot zastaví len poriadny drink a bakšiš.
 

15.02.2010

Galéria


BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions