Potápanie v Attersee

Úvod  /  Články  /  Potápanie v Attersee

Zastavujeme v 21 metroch a prechádzame na Nitrox 50. Trasie ma od zimy. Naposledy mi bolo takto zima ešte ako decku, keď sme sa boli korčuľovať na vyliatej Žitave. Dávam si do úst automatiku a ... logám vodu. Okamžite ju vypľúvam a vraciam sa ku twinu.

Skúšam to znova - stále rovnako. Napokon to predsa len ako tak ide, ale nielenže mi je otrasná zima zvonku, ešte musím aj piť 5 stupňovú vodu. Kým prídem do 6 metrov na kyslík, tak sa určite potentujem.
Už sme vo vode vyše pol hodiny a ešte nás čaká viac ako štyridsať minút výstupu a dekompresných zastávok. Práve absolvujeme vysokú školu potápania s Mazecom. Dopoludnia hodinový tréning so stage fĺašami, V – drill a čo všetko k tomu patrí, teraz sa vraciame z 53 metrov od malej jaskynky s Madonou a kryštáĺovo čistou vodou. Monika si zviera prsty v mokrých rukaviciach a jej počítač, nastavený na vzduch ukazuje 49 minút dekompresie. Je jasné, že ho odpálime. Šestnásť stupňov, na ktoré som nadával v Juhoafrickej republike mi pripadá ako horúci parný kúpeľ. Ešte minimálne dvadsať minút potrvá, kým vystúpime ku termoklíme. Neviem sa dočkať, kedy sa ohrejeme.
Mazec mi signalizuje, že mám ešte tri minúty zostať v 21 metroch a on s Monikou bude stúpať. No tak to teda nie!! To si to radšej odstojím na kyslíku v teplej vode. Z tejto zimy musím čo najskôr vypadnúť! Aj tak sa stále čudujem, že moje kríže ešte neskrútilo. Už ma riadne trasie. Ako neskôr pochopím, sám som si na vine. Naobliekal som sa pod sucháč a v tej horúčave som sa aj dobre spotil. Teraz sa mi ten pot ochladil na okolitých 5 stupňov a mám pocit, že ma zaliala voda. Vypúšťam krídlo a snažím sa do sucháča dostať čo najviac vzduchu. Aj tak ma hegluje. Obdivujem Moniku, že to tak dobre znáša.
Deväť metrov a konečne teplejšia voda. Vystupujeme do 6, prechádzame na kyslík. Už sa to dá vydržať. Mazec je čistý, mne počítač ukazuje ešte 3 minúty, tak toľko ešte vydržím, Monikin ukazuje 25 minút. Chudák, čaká ho mód SOS. Na prstoch odpočítavam posledné sekundy a trielime von z vody.
Tak toto je Attersee. Bože môj, čo ešte musím podstúpiť, kvôli nášmu novému projektu?
Text: J.B.
Foto: J.B., Monika Shcniererová


 

02.07.2014
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions