Potápač má byť veselý, alebo tulení výsadok

Úvod  /  Články  /  Potápač má byť veselý, alebo tulení výsadok

Na dahabskej lokalite Caves som len neveriacky pozoroval Laciho, či to myslí vážne.
„Nezostáva nám nič iné, len si počkať na správnu vlnu a nechať sa vyhodiť na breh.“ - vravel, ako sme sa húpali asi v metrových vlnách.
 

Pobrežie pred nami tvoril skalný previs, v mieste nášho vstupu aj výstupu s hĺbkou okolo päť metrov. Vlastne to bola skalná platňa, asi meter hrubá, zhora aj zo spodu zaliata vodou. V jednej chvíli pobrežie celé zaliate asi polmetrovou vodou, vzápätí bola skala celá obnažená.
Sledoval som Laciho, ako to celkom šikovne zvládol a aby som ostatným dodal odvahy, išiel som na vec. Naplával som pred skaly a ako sa blížila vlna, zabral som plutvami. Voda ma nadvihla a ... zostal som visieť jednou rukou zachytený o skalu. Ďalšia vlna ma k nej priklincovala a ja som si riadne logol. Modlil som sa, nech je ďalšia vlna dosť mohutná na to, aby ma nadvihla na skalu. Našťastie bola a ani neviem ako, ležal som na brehu. Lenže aj nasledujúca vlna mala svoju silu a ja som zmizol pod ňou. Mal som čo robiť, aby ma nestiahla späť do mora. Kameru mi zrolovalo tak, že miesto monitora som mal svetlá a bol som presvedčený, že sucháč mám na niekoľkých miestach deravý. Všetko mi bolo jedno a zapretý pätami a šúchájúc fľašou po dne som ďalšiu vlnu využil na to, aby som sa dostal z príboja.
Potom som sa začal zbavovať výstroja a po očku sledovať ostatných.
Vilo ležal na chrbte, ako chrobák truhlík, metal nohami a voda ho pod chvíľou zalievala. Bolo počuť, ako sa smeje sám na sebe a pripomínalo mi to jeho večerný tanec na potápačskej báze. Pravda v trochu inej polohe. Všetci sme sa nejako vymotali z vĺn, vzájomne si pomáhajúc a až potom sme si všimli dve dievčiny, ležiace na pláži, ako ohromené pozorujú, čo to tam vyvádzame. Večer bol „tulení výsadok zdrojom dobrej zábavy.
Ďalší deň sme v rámci prípravy na Blue Hole dali druhú najslávnejšiu dahabskú lokalitu Canyon. Išli sme na vzduch a mali sme stage s Nitroxom 32. Cez známu lagúnu a ďalej po piesku sme naplávali ku vstupu a klesli sme na dno Canyona. Pokračovali sme až k výstupu v 50 metroch. Bol to nádherný ponor. Pokračoval výstupom do 21 metrov, kde sme prešli na Nitrox (kvôli tomu, že sme simulovali Nitrox 50 pre Blue Hole) a urobili sme dekompresiu.
Večer sme mali naplánovanú beduínsku večeru. V púšti, s krásnym výhľadom na Dahab. Najskôr sme sa obliekli do beduínskych šiat, potom nás privítal vo svojom príbytku jeden z beduínskych zamestnancov z bázy a vyrazili sme do vrchov nad mesto.
Tam už čakala skupina beduínov s vykopanou jamou v piesku a mladou kozičkou, ktorú hneď podrezali a začali piecť. Bol to naozaj kulinársky zážitok, hoci nám samozrejme tej kozenky bolo ľúto.
Po návrate sa nikomu nechcelo spať a zábava pokračovala na potápačskej báze v duchu hesla „Potápač má byť veselý!“
 

30.04.2012
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions