Pod ľadom Popradského plesa - pre film Na dno

Úvod  /  Články  /  Pod ľadom Popradského plesa - pre film Na dno

Klesám pod ľad. Konečne sa zbavujem tiaže všetkých tých šabrachov, čo už tri dni prevlákam do auta, z auta, ku plesu a do hotela. Ešteže ma napadlo, poprosiť Johnyho, nech natiahne vodiacu šnúru od tretej diery k prvej.

Môžem sa aspoň krátko sústrediť len na filmovanie. Bohuš pomáha Monike do dvojičiek, ja zatiaľ uväzujem pre ňu šnúru. Päťdesiat metrovú dráhu som vymyslel tak, že do ľadu sme navŕtali diery, cez ktoré sme zasunuli dva a pol metrové oceľové tyče na koncoch s otvormi pre vodiacu šnúru. Okrem nej sa môžeme orientovať aj pomocou pásu bez snehu, ktorý sme odhrnuli medzi jednotlivými dierami a podľa azimutu 60 stupňov.
Z tmavej vody plesa sa vynára silueta Johnyho s navijákom. Uväzuje šnúru, ustupuje a necháva mi priestor na filmovanie. Bohuš berie Katke vetrovku a ona klesá do vody. Skúšame najskôr len také voľné zanorenie, potom hry pod ľadom a napokon plávanie pozdĺž šnúry. Nejde o žiadne rekordy, aj tak mám strach, aby sa niečo nestalo. Ako náhle mám všetky zábery, signalizujem Johnymu, že môže fotografovať a ja sa pracem z vody. Už mi je strašne zima a to mám sucháč. Katka vo freediverskom neopréne má silnú triašku. Končíme. Johny sa podujme, že namotá vodiacu šnúru, ale po chvíli trápenia sa, je do nej zamotaný. Rýchlo sa opäť obliekame a spolu s Monikou skáčeme pod ľad. No on sa za ten čas sa už vymotal sám. Ani za toho svätého nevieme odviazať šnúru . Napokon pláva k tretej diere a namotáva šnúru z opačnej strany. Ja na neho čakám a konečne môžeme definitívne z vody. Najskôr odnášam kameru a potom beriem na plecia krídlo s fľašou a z posledných síl sa štverám po brehu plesa smerom k hotelu. Mám toho plné zuby a úplne zúfalo zo seba zhadzujem trilaminát. Tých pár sekúnd ma stálo týždne príprav a hodiny driny. A bez pomoci priateľov by som to sotva dokázal. Desí ma predstava, že ešte musím večer zísť zľadovatelú cestu z plesa a dúfam, že cestou domov nezaspím. No a najviac dúfam, že tá trojdňová námaha bude stáť za to. Videoukážka na FB potápanie ...
Text a videofoto: J.Blaško

20.12.2014
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions