Neprimeraná obrana.

Úvod  /  Články  /  Neprimeraná obrana.

V potápačských pravidlách máme zakotvené množstvo sprostostí, čo sa ako má a čo sa ako smie.

Ako som zistil na práve skončenom safari, chýba tam jedna zásadná vec. Pravidlo o neprimeranej obrane.
Väčšina účastníkov bola na safari prvý krát a keď sme im dobrosrdečne chceli dopriať romantický večerný kúpeľ v teplej, mesačným svitom osvetlenej vode Červeného mora, tak sa nezmyselne bránili, že poškodili zdravie svojim potápačským druhom.
Napríklad taký Robo. Síce bol už na svojom druhom safari, ale keď sme ho chceli trochu okúpať, tak urputne sa bránil, že mi vyvalil prstenník na pravej ruke! A na dôvažok mi odmietol pomôcť a jediný, kto mal odvahu mi s ním myknúť bol Mahmed. Keď mi potom na druhý deň znovu vyskočil, ako som podával kameru do člna, musel som si ho napraviť sám. Našťastie mi Heňo zo šnorchla vyrobil dlahu, inak by som mal z prsta do konca safari vyskakovací nožík. Aj teraz, keď píšem tento článok som celý nervózny, lebo sadra, do ktorej mi ho doma dali, mi zavadzia pri hýbaní s myšou.
To všetko len pre to, že nemáme pravidlo o neprimeranej obrane.
Alebo taký Zolo! Už bol jednoznačne na dive decku za líniou, keď ešte malo zmysel unikať. No on sa tak zúfalo zaprel do Igora, že deň sme si mysleli, že má polámané rebrá a až do konca safari sme ho museli vyťahovať do člna. Akoby si neuvedomoval, že takýmto zbabelým bránením sa, vlastne dáva najavo, že nemá rád vodu a uráža more!
Úplne iné to bolo v prípade Vikinky, ktorá využila svoju šikovnosť a zo zadkom snáď desať centimetrov nad vodou, pätami zapretá do dive decku a jednou rukou chytená o rukáv môjho županu, dokázala preskočiť ku zábradliu a vyskočiť späť na loď. To nie je neprimeraná obrana, to sú gény! Dokazujúce, že pán Darwin mal pravdu. Len ľutujem, že sme to nezaznamenali!
Čo sa týka správneho uplatňovania pravidla o neprimeranej obrane, ako príklad musím uviesť Vila, ktorý radšej obetoval dve či tri škatuľky marlboriek, ktoré mal zakaždým, keď letel do vody vo vačku, ako by mal spôsobiť niekomu ujmu. Určite sa vie zvaliť na zem a zdrapiť toho, čo je najbližšie. Ale robí to? Nie!
Alebo seba. Tiež som prišiel o marlborky a tiež aj o môj lodný príčesok, ale ako potvrdzuje fotodokumentácia, môj postup možno použiť ako základ novej metodiky.
Preto prichádzam s legislatívnou iniciatívou o „Pravidle o neprimeranej obrane – PONO“:
Článok PONO 1:
Nováčik je vždy bez odporu povinný strpieť, ak ho idú hodiť do mora.
Článok PONO 2:
Nováčik je osoba, ktorá je prvý krát na safari.
Článok PONO 3:
Každý účastník safari /okrem tých, ktorých sa týkajú články 1 a 2/ sa môže brániť hodeniu do mora výlučne primerane, t.j. môže sa chytať iba konštrukcie lode. Za neprimeranú obranu sa považuje chytanie sa potápačských druhov v priestore dive decku.
Článok PONO 4:
V prípade, že osoba, ktorej jej potápačský druhovia idú dopriať osviežujúci kúpeľ v mori má pri sebe mobil, alebo iný elektronický prístroj, musí to dať hlasným volaním na vedomie všetkým aktérom. Tí sú povinní na čas nevyhnutne potrebný na odovzdanie prístroja prerušiť svoju činnosť.
Dúfam, že tieto pravidlá prispejú k zvýšeniu bezpečnosti potápania. Lebo mám ešte nejaké zdravé prsty a bol by som nerád, keby na niečiu nezodpovednosť doplatila babka Zitka.

Text: D.J. /dedo Jaro/
Photo: Igor Blaško, Peter Stribula,

 


 

14.11.2011
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions