Návrat. Mexiko, Baja California

Úvod  /  Články  /  Návrat. Mexiko, Baja California

V októbri, keď som opúšťal tuleniu škôlku na ostrove Isla Espiritu Santo, sľuboval som sebe aj tým malým šarvancom a predovšetkým jednému z nich, ktorý so mnou absolvoval skoro celý ponor zavesený pod mojou pazuchou, že sa sem čo možno najskôr vrátim.

V októbri, keď som opúšťal tuleniu škôlku na ostrove Isla Espiritu Santo, sľuboval som sebe aj tým malým šarvancom a predovšetkým jednému z nich, ktorý so mnou absolvoval skoro celý ponor zavesený pod mojou pazuchou, že sa sem čo možno najskôr vrátim. A ako som doma usporiadal filmový materiál, tak som si povedal, že do konečného spracovania sa pustím až potom, keď natočím v La Paz aj veľryby.

A keďže najlepší termín na pozorovanie veľrýb je február a marec, tak sme sa s tuleňmi stretli naozaj skoro. Sprevádzali ma Miro, Andrej a Miško a cítil som sa tak trochu ako Matuzalem, aj mi inak ako dedo nehovorili. Ale bola to vynikajúca zostava. Mládež sa významne podieľala na organizácii nášho voľného času a ochotne mi pomáhali aj s prevlákaním mojich filmárskych šabrachov.

Už keď som v diaľke uvidel malý ostrovček, na ktorom tulenia kolónia sídli, chytilo sa ma nesmierne vzrušenie. Dúfal som, že aj v mojich spoločníkoch stretnutie s tuleňmi vyvolá takú eufóriu ako vo mne. A myslím si, že boli nadšení rovnako.

Keď nás vždy krátko po zanorení obklopila tlupa tuleních pubertiakov, nedalo sa rozlíšiť, či viac túžia po spoločných hrách tulene, alebo ľudia. Oproti našej prvej návšteve došlo v kolónii k niekoľkým zmenám. Predovšetkým, tulene vôbec nevyužívali jaskyňu na južnej strane ostrovčeka, kde mali na jeseň regulárnu škôlku aj s pani učiteľkou. Dany, náš mexický guide, sa domnieval, že na nich niečo v jaskyni zaútočilo a mŕtve telo kosatky na pláži, asi kilometer od tulenieho ostrova, naznačovalo, že to mohli byť práve títo morskí predátori. V škôlke sme objavili len jedno odrastené mláďa, so strašnou ranou na krku, spôsobenou rybárskym vlasom, ktorý sa mu zarezával stále hlbšie. Ostatní ho zrejme vypudili a bol nesmierne vďačný, že sme sa mu venovali. Myslím, že netušil, že patríme k rase, zodpovednej za jeho utrpenie. Najvďačnejší bol asi Andrejovi, ktorý si vybral z úst automatiku a dal mu pusu. Mne to nevadilo, mal som aspoň parádny záber, ale Miro vyhlásil, že s ním /teda s Andrejom/ už nič nechce mať.

Je nepochopiteľné, že napriek tomu, že kolónia je chránená, tak v jej bezprostrednej blízkosti sa realizuje komerčný rybolov na malých športových člnoch. Prebrali sme to v báze a som rozhodnutý, že nakrútený filmový materiál pošlem na príslušné inštitúcie do La Paz.

Ďalšou, pozitívnou zmenou bola skutočnosť, že k ostrovu pritiahol obrovský run sardiniek. Ten húf bol tak veľký, že zakrýval miestami hladinu, alebo morské dno, podľa toho kam sa otočil. Strávili sme obklopení tými malými rybkami dlhé minúty a naozaj som nechápal, že kto vydával povely a ako sa tie povely šírili húfom, ale sardinky ako jedna menili smer, prudko sa vyhýbali útočiacim tuleňom, rybám a vtákom a mne sa z toho miestami krútila hlava.

Výhodou našej výpravy bolo, že som poznal ľudí na báze a ešte vo fáze prípravy som pre nás vybral posádku, Adriana ako kapitána a Danyho ako guida. A obaja sa veľmi snažili sprostredkovať pre nás tie najkrajšie zážitky. A tak jedno ráno, keď sme ako vždy meškali na potápanie, Adrian zbuntošil celý hotel, lebo do zátoky pred La Paz doplávali Žraloky veľrybie. V prvom momente ma napadlo, že je to výborný spôsob, ako prinútiť Andreja urýchliť rannú toaletu, ale keď Adrian vyrazil na plný plyn smerom k zátoke, bleskovo som sa obliekol do neoprénu a začal som v chvate pripravovať techniku. Niekoľko krát sme zakrúžili s člnom, až sme spozorovali obrovskú chrbtovú plutvu, ktorá rezala hladinu. Naskákali sme do vody a potom znova a znova. Bolo to nádherné stretnutie a len potvrdzovalo, že vody Cortézovho mora sú jednou z posledných zásobární nesmierne bohatého a rôznorodého morského života.

Text: Jaroslav Blaško, Foto: Michal Čanky a Jaroslav Blaško

28.04.2009

Galéria


BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions