Na návšteve v raji. Mexiko - Yucatan

Úvod  /  Články  /  Na návšteve v raji. Mexiko - Yucatan

Po pätnástich dňoch v Mexiku sa nám všetkým zažiadalo niečo echt naše. Vybrali sme sa preto na nákup a večer bol z toho guláš. Chlapci povedali, že dobrý. Dokonca aj mexické čikitas ktoré sme v našom plážovom bare ponúkli, kompletne vylízali taniere a napokon aj hrniec.

Po pätnástich dňoch v Mexiku sa nám všetkým zažiadalo niečo echt naše. Vybrali sme sa preto na nákup a večer bol z toho guláš. Chlapci povedali, že dobrý. Dokonca aj mexické čikitas ktoré sme v našom plážovom bare ponúkli, kompletne vylízali taniere a napokon aj hrniec. My sme si na Miškovu radu dali pár poldeci mezcalu, lebo ten vraj na rozdiel od tequily pôsobí trošku aj ako opiát. Asi to bude pravda, lebo na druhý deň, keď sme sa ponorili do Jardin del Eden , tak som po pár metroch zložil kameru a mal som pocit, že som opäť na koncerte Pink Floyd. Iba vtedy, jediný krát v živote, som zažil tak úžasnú hru svetiel.

Obyvateľmi cenotu boli tentoraz platy. Samčeky naháňali samičky a rozťahovali pred nimi chrbtové plutvy v snahe získať si ich pre činnosť, ktorá už aj nám zúfalo chýbala. Nedali sa rušiť ani nohami malých mexických indiánov, ktorí sa čľapotali vo vode. Tito vyviazal šnúru a po pár metroch ju napojil v jaskyni na existujúce značenie. Výzdoba bola podstatne chudobnejšia, ako v predchádzajúcich cenotoch, zato stalagmity a stalaktity boli výrazne sfarbené do hneda. Plávali sme cez úzku štrbinu a ja som rozmýšľal nad tým, či sa Mišovi a Mirovi aspoň trochu polepšilo, lebo celou cestou sa ma vypytovali, či ich kocovina z toho mezcalu vo vode prejde. Za štrbinou som sa otočil. Andrej, ktorý sa večernej pitky nezúčastnil mi nadšene zamával, Miro a Mišo mali sklenené pohľady uprené pod seba a bolo evidentné, že nevnímajú vôbec nič. Ako sa neskôr obaja priznali tak riešili dilemu či si pri šablení majú automatiky z úst vybrať, alebo nie. Aby tento príspevok mal aj vzdelávací charakter, tak zásadne sa automatika z úst vyberá! Evidentne som bol v situácii, kedy som pre tých dvoch nemohol urobiť nič lepšie, ako poriadne nafilmovať celý ponor, nech si aspoň doma pozrú, kde sa potápali.

Tito to mal geniálne naplánované. Keď som sa prestal zaoberať tými dvoma, zameral som sa na presvitajúce svetlo pred nami. Odrazu sa skaly rozostúpili a ja, aj pri prezeraní záznamu stále nechápem, čo som tam vtedy vyvádzal. Ruky aj sánka mi padli dole a ja som hľadel, čo hľadel, vznášal som sa priamo na najnádhernejšom pódiu sveta. Názov cenotu neklamal, bolo nám dopriate pozrieť sa ešte za živa do potápačského raja. Alebo ten mezcal naozaj funguje.

04.05.2009

Galéria


BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions