Mystická Nusa Penida

Úvod  /  Články  /  Mystická Nusa Penida

Na ruke mám stále bielo – červeno – čiernu šnúrku, ktorú mi uviazal Hinduistický mních v chráme netopierov na Nusa Penide. A hoci som už asi mesiac doma, tak mám stále pocit, že mi tá šnúrka pomáha nájsť pokoj. Pravda, všetko je relatívne.

Nusa Penida je mystické miesto. Pre Hinduistov je síce ostrov sídlom zlých duchov, aj tak je jeho atmosféra nasiaknutá pokojom a harmóniou. Hoci ju výrazne narúša všade prítomný neporiadok, ktorý spôsobilo to, že sme síce domorodcov zaplavili modernými tovarmi, ale sme im nevysvetlili, že plastový obal nie je palmový list a keď ho hodia na zem, tak tam bude ešte aj po mnohých rokoch.
Neporiadok na zemi zdá sa, kompenzuje poriadok v duši. Žiadny stres, nikto sa nikam neponáhľa. Tomu sa tak ľahko poddá! Stačí si prenajať malé nákladné auto upravené na vozenie ľudí, alebo motorku a stávate sa súčasťou ostrovného života. Môžete obdivovať mystické chrámy posiate obetami, lebo zdá sa, že obeta je najdôležitejšia činnosť ostrovanov. Obetu prinášajú aj niekoľko krát do dňa a udobrujú si ňou všetko a všetkých. Množstvo božstiev, dobrých aj zlých duchov, mŕtvych predkov, živé bytosti aj neživé predmety. A takíto udobrení so všetkými sa starajú o drobné morské políčka s morskými riasami, alebo o dobytok, či polia s ryžou.
Najčastejšie však možno mužov vidieť na akých si dedinských odpočívadlách, kde v tieni hrajú biliard, počúvajú hudbu alebo len tak vysedávajú. Vždy keď ideme okolo tak slušne pozdravia a zakývajú.
Pohoda sa prenáša aj pod vodu a aj keď zažívame aj silný prúd, stretnutia s mesačníkmi alebo mantami sú neopísateľne krásne. Majestátne manty neustále krúžia nad čistiacou stanicou, zastavujú sa a keď im necháme dosť priestoru, tak zotrvávajú. Akoby sa aj na ne preniesol ležérny život dedinčanov. Je to chytľavé. To môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Veď aj tento krátky článok mi trvalo napísať mesiac.

Text a videofoto: J. Blaško

Foto: Monika Schniererová


 

30.10.2015
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions