Morské oko Tornaľa – dych vyrážajúca krása

Úvod  /  Články  /  Morské oko Tornaľa – dych vyrážajúca krása

Celú cestu z Nitry nás sprevádzal dážď a zamračená obloha. Záverečný ponor v rámci kurzu Advanced Nitrox Diver som naplánoval v Morskom oku v Tornale, no tmavá hladina a čierna voda vôbec nepôsobili priateľsky.

Stačil jeden pohľad na jazero a Monika vyhlásila, že ona do vody nejde. Chápal som čo cíti. Aj ja, keď som tu bol pred rokmi prvý krát, som v hlave hľadal výhovorky, len aby som nemusel do vody. Napokon som však nechcel pre chalanmi vypadať ako bojko a tak som pozbieral všetku odvahu.
Zavolal som Sise, nech to otočí, že voda je katastrofálna a z potápania nič nebude. Začal som nakladať veci späť do auta, keď som si povedal, že toľké kilometre predsa nebudem jazdiť nadarmo. Spustím sa po lane, uviažem si navijak, veď metrovú viditeľnosť som tu už zažil.
Zobral som si stage s Nitroxom, tri svetlá, náhradnú masku a plával k zostupovému lanu.
Vypustil som krídlo a potom mi skoro vyrazilo dych. V šiestych metroch mulina zmizla a ja som s úžasom hľadel na steny studne. Čím hlbšie, tým bola voda čistejšia. V tridsiatych metroch som jasne videl ako jaskyňa pokračuje smerom k výveru. Bolo to ako v mexickom cenote. Na zostupové lano som zavesil stroboskop a plával som pod previs. Neustále som sa musel otáčať a s úžasom som hľadel vôkol a nad seba. Stroboskop bolo vidno aj z desiatych metrov. Z výveru vytekala kryštálovo čistá voda. Veľmi som ľutoval, že som sa kvôli výcviku rozhodol kameru nechať doma.
Ako hovorieva Paľko Škorvaga: „vždy je všetko inak!“ A ja som si v duchu vravel, že Sisa ma zabije.
J.B.

22.08.2013
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions