Mandarinfish,alebo ako sme sa nechali poblázniť

Úvod  /  Články  /  Mandarinfish,alebo ako sme sa nechali poblázniť

Filipíny, Puerto Galera, 4.2.2010
Nie sú to žiadni králi vody, ale rovnako ako mandaríni v starej Číne, aj Mandarinfish patria medzi najvyššiu šľachtu Juhočínskeho mora. A rovnako ako mandaríni v starej Číne sú vyparádení v nádherných pestrých farbách. Preto sa táto rybka stala symbolom nášho safari v Puerto Galera na Filipínach.
 

Keď sme Bobovi, nášmu sedemdesiatjeden ročnému guidovi, pôvodom z USA povedali, že chceme na ponore pozorovať práve Mandarinfish, prekvapil nás tým, že vhodný čas je do piatej ráno, alebo po piatej odpoludnia. A tak sme okamžite zmenili plán ponorov a na piatu hodinu odpoludnia sme zaradili ponor v zálive vedľa potápačského centra.
Ešte viac nás však o piatej prekvapil náš druhý guid Jeff, keď pred ponorom na breefingu oznámil, že Mandarinfish má tri centimetre, žije v trojmetrovej hĺbke, bojí sa svetla a preto nemáme používať baterky. Nevedel si predstaviť, čo budeme na ponore robiť po piatych minútach, pretože v zátoke nie sú žiadne výnimočné koraly. Napokon sme to všetko uzatvorili tak, že uvidíme, každopádne, ja tam s kamerou zostanem dlhšie.
Za chvíľu sme sa ocitli na korálovej drti, nad ktorou plávali všelijaké malé rybky, len nie tie „naše“. Asi po piatych minútach sa v drti mihla prvá Mandarinfish. Trvalo ďalších desať, kým sa prvá odvážila vystrčiť von hlavu. Ležali sme tam v kruhu všetci desiati a dvaja guidi s nami a mne to prišlo celé strašne smiešne. Bol som im všetkým vďačný za to, že nikto to nevzdáva.
Napokon sme sa po tridsiatych piatych minútach dočkali. Prvé rybky nám zatancovali tesne nad dnom a potom ďalšie a ďalšie. Nad hlavami sa nám stmievalo a ja som to nevydržal a zapol som svetlá. A rybky tancovali ďalej. Na okamih zmizli, aby sa objavili o pár centimetrov ďalej. A znova a znova. Hučal som do automatiky na Romana „nefoť, nefoť“, márne. Boli sme v tranze. Pozrel som na počítač, už sme tam ležali štyridsať päť minút. Nechápal som, že všetci vydržali.
Vystúpili sme do člna a Dodo mi vraví „ Vidíš, je to pravda, trpezlivosť ruže prináša“.
 

08.02.2010

Galéria


BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions