Magdalena Bay. Mexiko, Baja California

Úvod  /  Články  /  Magdalena Bay. Mexiko, Baja California

Zaujal som miesto na malej plošinke na špičke člna, čo sa neskôr ukázalo ako nie celkom šťastné riešenie, ale inak sa nedalo vyhnúť dvom americkým dôchodcom, ktorí boli s nami.

Zaujal som miesto na malej plošinke na špičke člna, čo sa neskôr ukázalo ako nie celkom šťastné riešenie, ale inak sa nedalo vyhnúť dvom americkým dôchodcom, ktorí boli s nami. Vzrušenie sa dalo krájať a ako náhle sa objavili v diaľke veľryby tak som na tej prove letel buď na pravo, alebo na ľavo, vždy podľa toho na ktorej strane boli. Kolená som mal zodraté do krvi, tvár od polovice nosa spálenú do purpurova, hornú polovicu schovanú pod širákom bielu ako mlynár, takže som vyzeral ako slávista ležiaci na zemi a natočené som nemal ani po troch hodinách absolútne nič.

Už keď sa zdalo, že by moja kamera umiestnená na špeciálnej rukoväti s monitorom mohla čosi zachytiť, tak sa pred ňu vrhla tá baba z Ameriky a mlátila o dušu rukou o vodu. Bol som zúfalý. V okruhu niekoľko sto metrov sa pohybovali gigantické samice Veľryby šedej s práve narodenými mláďatkami a mne nezostávalo nič iné, len si pripustiť, že z toho nič nebude. Ani ďalšia hodina, ktorú sme si dohodli s majiteľom člna mi nepomohla. Otočili sme sa do prístavu.

A vtedy sa to stalo! Pomaly, pomaličky sa z vody rovno pred nami vynorilo obrovské telo matky, nasledoval mohutný výdych a vzápätí sa za jej prsnou plutvou vynorilo mláďa. Niekoľko tonový drobček. Matka smerovala k nám, rovno pred kameru. „Je moja, je moja!“ niekoľko krát som opakoval Američanke. Veľryby boli stále bližšie, až matka zastala tesne pred člnom. V monitore som už jasne rozoznal jej oko. Samica trpezlivo znášala naše nadšenie, nechala sa pohladiť, odplávala kúsok ďalej a nechala mláďa, nech si s nami zašantí .

Je isté, že keby nechcela, tak nemáme žiadnu šancu sa k nim priblížiť. Ťažko povedať, či vedela, že my sme druh, zodpovedný za nezmyselnú genocídu ich populácie. Genocídu v mene konzumu vecí, ktoré sú nám vlastne nanič. Ktovie, čo jej našepkával jej materinský inštinkt? Disponujú zvieratá vo voľnej prírode zmyslami, ktoré sme my už stratili? Cítilo to ohromné zviera, že prežitie jej mláďaťa a jej druhu je závislé od ich vzťahu s nami? Prišla, aby si nás získala? Alebo len chcela ukázať svojmu mláďaťu pár bláznov, ktorí sa síce teraz tvária nadšene, ale v skutočnosti sú to netvory, schopné na veľkú vzdialenosť zasadiť smrteľnú ranu?

V hlave som mal množstvo otázok. Mesiace príprav boli ukryté v tomto okamihu a ja som vedel, že nemám žiadnu odpoveď.

Text: Jaroslav Blaško, Foto: Michal Čanky a Jaroslav Blaško

14.04.2009

Galéria


BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions