Kuba, Jardines de la Reina, december 2008

Úvod  /  Články  /  Kuba, Jardines de la Reina, december 2008

Šaňo si búchal dlaňou po čele, čím mi asi chcel naznačiť, že som blázon. Ja som mu bol v tom momente vďačný. Bol to predsa jeho nápad. Tvrdošijne trval na tom, že posledný ponor bude so „silkáčmi“, teda žralokmi hodvábnymi a vyjednal s Kubáncami, že ich budeme môcť chytať.

Roky všetkých žiakov učím, aby sa vo vode ničoho nedotýkali, ale predstava jazdy na žraločom chrbte ma mátala už rok, keď sa mi na tej istej lokalite môj prvý pokus nevydaril.

A potom ma ten ošiaľ vo vode úplne ovládol. Podal som kameru Lacovi Krumpálovi a hnal som sa k Michaelovi, ktorý práve držal „silkáča“ za chvost. Keď mi ho podal, žralok ma začal ťahať ku dnu a prudko sme klesli do tridsiatky. Až tam sa mi podarilo dofúknuť a ako-tak kontrolovať situáciu. Bolo to neuveriteľné! Zakrútenie chvosta, ako mi ho pred ponorom Michael popísal, skutočne žraloka paralyzovalo. Keď som ho uchopil za chrbtovú plutvu a začal som opisovať kruh, žralok stále „poslúchal“. Vodu prerážali blesky Šaňovho fotoaparátu a ja som veľmi chcel, aby ma žralok potiahol. Dofúkol som si žaket, pustil som mu chvost a on zabral... To bol snáď sen.

Na svoju obhajobu musím povedať, že som sa nechal ťahať iba chvíľočku a sľubujem všetkým potápačským bohom, že budem opäť sekať dobrotu, len nech mi prajú ako tento rok.

Bola to čerešnička na torte nášho safari v kubánskych vodách Jardines de la Reina, panenskom raji stoviek ostrovov, mangrovníkových porastov a útesov, kde za celý týždeň nestretnete pri ponore žiadnu inú loď a žraloky vás sprevádzajú na každom kroku. Nedá sa to opísať, to sa dá len zažiť.

Text : J.Blaško, Foto : A. Haulík,

30.03.2009

Galéria


BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions