Kuba - Jardines de la Reina

Úvod  /  Články  /  Kuba - Jardines de la Reina

Plávame v prúde pozdĺž útesu. Nikto sa už kvôli žralokom nevzrušuje. Sú proste všade. V diaľke, na hrane viditeľnosti, sa nad pieskovým dnom dvíha akési mračno

Húf tuniakov, či kranasov. Sú príliš ďaleko a v mojom aktuálnom stave, keď ma kvária priedušky, veľkú šancu nemám. Zadýcham sa, aj keď si dávam krídlo a plutvy. Napriek tomu sledujem ich smer. Aby som ich nevyplašil, kopem proti prúdu nie priamo k nim, ale tak aby som im mohol skrížiť cestu. Keď som už dosť blízko, otáčam sa a využívajúc prúd, po chvíli sa ocitám priamo medzi nimi. Zadržujem dych a oni plávajú ponad mňa. Mám parádny záber a vytešujem sa z toho, ako sa mi podarilo medzi nich vmanévrovať. Chvíľku ich ešte sledujem kamerou a potom trielim späť za ostatnými. Fučím do automatiky ako parný rušeň a neviem sa poriadne nadýchnuť. Skôr ako doplávam ku skupine, pláva priamo na mňa statný žralok. Nie tak, ako všetky doteraz okolo, ale priamo ku mne. Toto je presne to, čo ak poviem, tak sa mnohí smejú. Žralok nás vždy prečíta ako šlabikár a teraz proste vie, že sa so mnou čosi deje. A je samozrejme zvedavý, či by z toho nemohol vyťažiť niečo pod zub. Otáčam sa mu čelom, ale musím do neho vraziť kamerou. Trochu uhne, zvrtne sa a je znova oproti. Situáciu si všíma aj náš kubánsky guid, pláva ku mne a pokúša sa ho zahnať malou kovovou harpúnou. Signalizuje či som OK, ja späť že áno len ako mu poviem, že som sa pri naháňaní kranasov zadýchal? Žralok prudko uhne a opäť je predo mnou. Viem, čo ne neho bude platiť. Dva krát sa zhlboka nadýchnem a potom už s ako – tak upokojeným dychom plávam priamo na neho ja. Teraz chápe, že ešte neprišla moja posledná hodina, že ešte nie som zdochlina a jednoducho si ma prestáva všímať.
Potápačskí guidi sú vybavení malou dômyselnou harpúnou, pomocou ktorej sa snažia uloviť každého perutína, ktorého uvidia a ponúkajú ich žralokom a garupám. Inváziu týchto rýb do karibskej oblasti spôsobila nehoda v akváriu v New Orleans pred zhruba trinástimi rokmi. Ryby, ktoré tu nemajú prirodzeného nepriateľa, za krátku dobu prenikli až ku kubánskemu a mexickému pobrežiu a sú hrozbou pre ekosystém karibských útesov. Preto v rezervácii učia žralokov a garupy na ich konzumáciu.
Pod člnom nás opäť čakajú žraloky hodvábne – silky. Keď sa v Egypte zjavil jeden silky pod loďou, tak nás guidi hnali z vody. Tu ich krúži okolo plechovej klietky s návnadou aspoň desať a nikto to nerieši. Žraloky nás nechávajú vplávať medzi seba a je evidentné, že to oni si dávajú veľký pozor, do akej vzdialenosti nám dovolia sa priblížiť. Stačí totiž malá nepozornosť a Kubánci ich dokážu chytiť za chvost. Potom stačí chvost správne skrútiť a žralok upadne do akejsi strnulosti. Samozrejme že stále platí, že pod vodou sa nemáme ničoho dotýkať, ale náš pripravovaný projekt „Obeť“ počíta práve s takouto scénou a tak filmujem Kubáncov a aj sám to so žralokmi skúšam. Je to úžasný pocit a ja opäť len dúfam, že mi to náš potápačský „Pánbičko“ odpustí.
Jardines de la Reina nie sú iba žraloky. Typické karibské koralové záhrady síce nehýria tak farbami, ako útesy v Červenom mori, ale zďaleka nie sú také zdevastované. Môžem zodpovedne povedať, že Jardine de la Reina je jediné miesto, ktoré som v posledných rokoch opakovane navštívil, kde nedošlo k úbytku morského života. Dokonca sa mi zdá, že húfov rýb, ale aj žralokov pribudlo. A to aj napriek tomu, že ponorov počas ktorých guidi žralokov kŕmia, je podstatne menej. Aj koralové záhrady sa mi zdajú krajšie a trsy čiernych koralov nikdy neboli také bohaté. Všetko najvernejšie vystihuje Karolova poznámka po druhom dni: „Za dva dni som toho videl viac, ako za tri safari v Egypte a dve safari v Mozambiku.“ Práve v tom je čaro tohto úžasného miesta. Bohatstvo života a pre mnohých nepredstaviteľné potápanie so žralokmi, pri ktorom po pár ponoroch vystrieda počiatočné obavy obdiv k dokonalosti týchto krásnych morských predátorov.
Som veľmi zvedavý, čo sa udeje po uvoľnení amerického embarga. Či dokážu Kráľovnine záhrady čeliť očakávanému prudkému nárastu dopytu, alebo opäť raz snaha o ochranu životného prostredia prehrá svoj boj s mocou peňazí. Zostáva nám len dúfať.
Text a videofoto: Jaroslav Blaško


 

20.01.2015
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions