Kráľovná Karpát - Hlavátka podunajská

Úvod  /  Články  /  Kráľovná Karpát - Hlavátka podunajská

Keď uvidíte meter dvadsať veľkú Hlavátku, v prvom momente nemôžete pochopiť, že sa taká nádherná ryba vyskytuje v Slovenských vodách. Je to doslova zázrak, že sa ešte nestala obeťou civilizačných vplyvov. Hoci v súčasnosti je to naozaj zlé. Sledujte www.hlavatka.cestyzatichom.sk

Keď som sa pustil do filmovania, uvedomoval som si, že šance nie sú veľké a počas neho
som už miestami prepadal zúfalstvu. Natáčať v prírode na Slovensku a ešte k tomu vo vode a v rieke si vyžaduje, aby klaplo naraz toľko vecí, ktoré nijako nemožno ovplyvniť, že keď si teraz na to všetko spomeniem, tak musím pozrieť do počítača, aby som sa opäť utvrdil, že sa mi to naozaj podarilo.
Stálo ma to niekoľko týždňov času a nedá sa to porovnať s ničím, na čom som doteraz pracoval. Preberal som nespočetné alternatívy nakrúcania, vyrábal som Jimmy Jib a množstvo ďalších prídavných zariadení. Sledoval som Váh, Oravu aj Turiec a najazdil som tisíce kilometrov.
Vďaka mojim novým priateľom na Orave som mal prehľad o stave rieky, čistote vody, chalani mi vyčistili miesto pre nakrúcanie, bol som svedkom, ako rieka Orava doslova vrela pri trení Podustvy.
Keď prišli do trenia Hlavátky, to som už na Orave aj spával. Pendloval som medzi Martinom a Oravským Podzámkom. Zakaždým som niekoľko hodín pozoroval ako na jednotlivých hniezdach prebieha trenie a vymýšľal som ako na to. Stále si myslím, že keď sa nedokážem vžiť do chovania živočíchov a je jedno, či sú to tulene, žraloky, alebo hlavátky, tak nemám šancu. Je to podobné, ako keď učím žiakov v škole cítiť vodu. Len tu učím sám seba.
Keď som mal v rozhodujúcom momente to obrovské šťastia, že všetko, čo mohlo mi klaplo, tak doslova vo mne vreli emócie.
Mal som šťastie aj v tom, že som sa stretával s pozitívnymi reakciami okolia. Snažil som sa každému, kto sa zastavil a bolo ich neúrekom, vysvetliť, že čo robím a prečo to robím. Na oplátku, keďže to boli väčšinou rybári, som získal množstvo informácií o Hlavátkach. Mám pocit, že sa stávam na ne expert.
Stretol som sa aj s nepochopením. Dokonca na mňa ktosi poslal v Martine mestských policajtov. Obkolesili moje auto, ale po krátkej debate sme si veci vysvetlili a mohol som aj vďaka podpore martinskej rybárskej organizácie pokračovať.
Množstvo ľudí mi nezištne pomohlo a poradilo, ako napríklad pán Kopecký, pán Mizera, Paľko Chomistek, Rado Firic a mnohí ďalší. Som im všetkým za to nesmierne vďačný.
Ešte však nie je hotovo, aj keď kľúčové zábery už mám. Čaká ma ešte pár ponorov v Orave. Ešte o nejakých záberoch snívam a len dúfam, že ma šťastena neopustí.


Text: Jaroslav Blaško
Videofoto: Jaroslav Blaško

19.05.2010

Galéria


BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions