Grindadráp - Faerské ostrovy, alebo hanba Európy.

Úvod  /  Články  /  Grindadráp - Faerské ostrovy, alebo hanba Európy.

Myslel som si, že drahšia krajina ako Japonsko nemôže byť. Môže – Faerské ostrovy. Pivo za deväť EUR, pizza za dvadsaťdva. O ubytovaní a normálnom jedle radšej ani nehovorím.

Faerčania majú s Japoncami ešte čosi spoločné. Zabíjajú veľryby. A rovnako ako oni, nehanebne sa odvolávajú na tradície. Chlapci sa podľa nich stanú mužmi až potom, keď ich nôž pretne šiju guľohlavca. A tak aj pätnásť krát do roka organizujú Grindadráp. Bohapustý masaker. Prebieha tak, že počas neho naženú tieto malé čierne veľryby na plytčinu a zlynčujú naraz aj stovky. Majiteľ hotela v ktorom sme bývali vravel, že on zažil aj sedemsto. Vody v zátokách ich dedín sú sfarbené na kilometre do červena a pobrežie je posiate mŕtvymi telami. Nehovorím o žiadnej Ázijskej krajine, hovorím o Dánsku, ktorého sú Faerské ostrovy súčasťou a teda o Európskej únii.
Hanbil som sa, že som Európan, keď som sa dozvedel o Grindadrápe. Neviem pochopiť, že únia dokáže tolerovať také barbarstvo. Kde sú reči o Európe spoločných hodnôt, keď ich prebije bohapustá chamtivosť pár stoviek jedincov dovolávajúcich sa svojej histórie? Čo to však je za tradíciu, keď používajú motorové lode? Niekedy ich aj stovka ženie stádo veľrýb fiordom, motory vytvárajú hlukovú stenu, ktorej sa tieto cicavce boja a tak smerujú pozdĺž stúpajúceho dna až na plytčinu. Tam im vrazia hák do dýchacieho otvoru a „špeciálnym nožom, aby čo najmenej trpeli im prerežú šiju a nechajú ich vykrvácať“. Ak chcú tradíciu, nech používajú veslá, ako ich dedovia. Alebo ešte lepšie, nech sa prihlásia ku tradícii života v jaskyni. Tam nesporne so svojimi názormi patria.
Ľudia tisícročia prispôsobovali súš svojim potrebám, naučili sa na nej hospodáriť a dosiahli pri tom obrovský technický pokrok. No a tento pokrok sa stal strašnou zbraňou. A keďže mentálny vývoj ľudí za tým technologickým fatálne zaostáva, ľudia sa v honbe za materiálnymi statkami neštítia zneužiť dosiahnutý pokrok ani v prípadoch, keď dobre vedia, že to vedie ku skaze života.
Príkladom sú práve svetové moria. V oceánoch sa hospodári len výnimočne. Oceány sa stále bezostyšne drancujú. Grindadráp je toho súčasťou.
To všetko sa mi preháňalo hlavou, keď som sedel na brehu mora vo Vestmane, Klaksviku, Hvalbe a mnohých iných dedinách a vlastne som dúfal, že tentoraz ma povestné šťastie opustí a žiadny krvák nenafilmujem. Preto som hneď na druhý deň začal vyjednávať s miestnou televíziou a jedným filmovým štúdiom o poskytnutí video materiálu. Zameral som sa na zachytenie atmosféry ostrovov, aby tá minúta, ktorú mi predpisuje scenár bola čo najvernejšia. S Mirom, ktorý ma sprevádzal a ja som mu za to nesmierne vďačný, sme prebrázdili skoro všetky ostrovy a sekundu po sekunde sme skladali ich mozaiku.
Je nespornou pravdou, že Faerčanie na veľrybie mäso nie sú odkázaní. Ich holé iba trávou porastené kopce sú posiate ovcami, pozdĺž pobrežia ostrovov je množstvo sádok rýb, majú rozvinutý priemysel a infraštruktúru im na Slovensku môžeme iba závidieť. Tunely vysekané popod morské dno, asfaltky bez výmolov, lodná doprava, to všetko funguje perfektne. Horšie je to so službami. Tie nám drásali nervy. Faerčania majú evidentne na všetko čas. V obchode, infocentre, či reštaurácii nechajú turistu čakať a nekonečne dlho sa vydržia tváriť, že nič nevidia. Možno je to tou drsnou krajinou, ktorá sa im zahryzla do duší. Možno polohou ich ostrovov, kde je v lete polárny deň a celú noc je svetlo a tak asi nevedia, kedy majú pracovať. Sú však ochotní poradiť, aj keď nepoznajú odpoveď na otázky ktoré kladiete a tak väčšinou zahmlievajú a to najmä vtedy, keď sa pýtate na Grindadráp. Vedia, že je všade odsudzovaný a vedia, že ho nedokážu ospravedlniť. Vedia že bez neho nikto neumrie od hladu, aj to že ich deťom by len prospelo, keby nemuseli konzumovať mäso, ktoré je v poslednej dobe silno kontaminované ťažkými kovmi.
Musím nad tým čo sme zažili, pár dní ešte porozmýšľať, aby som pochopil, prečo vlastne tradícia Grindadrápu pretrvala. Teraz v lietadle som rád, že sme sa mu vyhli. Som si istý, že záberov budem mať do dvoch týždňov dosť a takto môžem dúfať, že guľohlavce budú plávať tak, aby sa Faerským ostrovom vyhli.
Pre silnejšie žalúdky: fotografie z Grindadrápu

Text a photo: D.J. (dedo Jaro)

 

01.06.2013
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions