Freediving na vraku SS Thistlegorm

Úvod  /  Články  /  Freediving na vraku SS Thistlegorm

Ten vrak vždy vo mne vyvoláva pokoru. Má úžasný príbeh a leží na hrane toho, čomu sa vraví rekreačné potápanie. Keď klesnete po kotevnej reťazi na pieskové dno, tak ste v tridsať metrovej hĺbke.

Obmývajú ho divoké prúdy a keď to chcete stihnúť ku delám na korme, tak máte tak akurát času a pri dvanásť litrových fľašiach aj vzduchu.
Keď ste ho dali zvonku, tak pri ďalšom ponore vás čaká objavovanie podpalubia. Ukrýva náklad, nad ktorým sa tají dych. Nákladné autá, motorky, tanky, dokonca vlak a nepreberné množstvo munície. Popravde vraky nevyhľadávam, ale toto je „Pán Vrak“.
Je to však aj chudák vrak. Keď ho Cousteau objavil, úmyselne zmenil súradnice. Chcel ho vraj ochrániť. Márne. Dnes nie je nezvyčajné, ak nad vrakom kotví viac ako desať lodí. 10x20x2=400 ponorov x 2000= 800000 litrov vzduchu. Denne. Pri každej návšteve je na SS Thistlegorm smutnejší pohľad. Aj preto vo mne vyvoláva pokoru.
Celé safari bolo v znamení práce na našom novom projekte „Na dno“. Na palube bola s nami Katka Linczényiová, slovenská rekordérka v kráľovskej disciplíne freedivingu – konštantnej váhe. Popravde som bol prekvapený, keď po uviazaní našej lode o vrak prišla Katarína za mnou, že či ideme filmovať. Už som tu zažil prúdy, že sa len s vypätím síl dalo udržať na zostupovom lane. Išiel som do kuchyne pre ryžu. Prúd bol slabý, ale viditeľnosť úplne katastrofálna. Napokon sme si povedali, že dáme ponor s prístrojom a uvidíme ráno.
Budíček sme si naplánovali na 5:00. Ihneď som išiel do kuchyne po ryžu. Tentoraz bol prúd tak akurát na hrane. Nechal som to na Katku a bolo rozhodnuté. 5:30 sme skočili do vody. Pre istotu som si zobral stage a tak s kamerou a lanom od Katkinej bóje som začal klesať ku korme.
Uviazal som bóju tesne nad delá, našiel som si miesto aspoň trochu kryté pred prúdom a zostal som čakať dohodnutých desať minút. Hoci ja som Katku na hladine videl, ona mňa nie a tak som jej pustil svetlá. Videl som ako rúčkuje po lane a ihneď ako sa pustí, má čo robiť, aby sa prekopala ku mne. Na druhý pokus však už pláva okolo, smeruje ďalej ku delám a ja zapretý plutvami o konštrukciu vraku len sledujem, ako mizne za vrakom. Vzápätí sa objavuje obklopená húfmi rýb. Prúd silnie a je jasné, že veľa pokusov nám nezostáva. Ale Katka je nesmierne húževnatá. Po pol hodine sa vo vode objavujú prví prístrojoví potápači. Tí úplne prví si dali povedať a na môj signál, že filmujeme sa otočili, ale postupne sa záplava bublín blíži ku korme. Napokon po 45 minútach odväzujem bójku.
Tam kde mi potrebujeme tisícky litrov vzduchu, sa Katarína ponorila na jeden nádych. V podmienkach, ktoré vzbudzujú obdiv.
Text a videofoto: J.B.

20.05.2014
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions