Elba 2016, alebo Stowarzyszenie nurków stresujacych

Úvod  /  Články  /  Elba 2016, alebo Stowarzyszenie nurków stresujacych

Stres je asi najvýstižnejší výraz pre to, čo nás sprevádzalo celou tohtoročnou plavbou okolo ostrova Elba. Najskôr nás dosť vystresovali v maríne pri preberaní lode. Doslova sme hľadeli na to, ako nám títo Taliani idú svojou pracovnou morálkou oproti. Ak sa nám už teda nedívajú na chrbát, ako väčšina ich cyklistov nášmu Saganovi.

 

No a potom sme hneď pri prvom vyplávaní do mestečka Porto Azuro zažívali stres kvôli nášmu gumáku. Teda neviem, či nám to mini plavidlo malo hlásiť nedostatok pohonných hmôt, ale faktom je, že nám došli v strede zátoky. Veslovali sme teda rukami až ku najbližšej lodi, zhodou okolností pod nemeckou vlajkou. Nadšene sme prevolávali na slávu Európy a Angely Merkel a hrdo sa bijúc do pŕs sme volali Sýria, Sýria. Na prekvapenie, oni našu lásku k Angele až tak nezdieľali a nikto z nich neskákal, aby nám poskytol požadovaný liter nafty! Zjavne boli v strese aj oni a to až do chvíle, kým Bohuš nezačal plynule nemecky a my ostatní sme im volaním „eine zu drei” nepripomenuli naše nedávne fotbalové víťazstvo.

Napokon nám predsa len pomohli a my sme mohli po priplávaní na našu Tiresiu (to bolo meno našej lode) rozvinúť stresovú teóriu. A keďže Anka je pôvodom z Poľska, tak sme pre krásu jej jazyka a jej samotnej, zvolili reč polsku. Ona musela povinne hovoriť polsky a my vlastne tiež. Tak nejako vznikla nová potápačská asociácia: Stowarzyszenie nurków stresujacych – anglická verzia Panic Divers. OWD je u nás Nurek Stresujacy, AOWD Nurek Stresujacy Truhlik, Deep Diver je Dyk Diver (to je síce z rómštiny, ale veď aj v Poľsku ich je dosť). Nakoľko vyššie kvalifikácie sme ešte neudelili, tak ich budeme dopĺňať postupne. Celkom logicky sme v ďalších marínach hlásili meno lode „Sýria” a náš pôvod tiež. Niekde síce dosť uhýbali pohľadom, keď sme potom chválili Angelu, alebo keď sme začali vyskakovať z lode na Európsku pôdu, ale postupne sme si zvykli. Na prekvapenie sme zistili aj to, ze sa tam kradne, lebo nam z lode zmizol gulaty fender. Tak to naozaj nemali!!! Lebo v tom su pri nás učni!!! Napokon sme mali fender najväčší na Elbe a jeden kapitán nám ho veľmi ochotne vymenil za taký, ako sme mali predtým.

Nurkovia Stresujacy sa prejavovali aj pri potapani. Najmä Nurek Stresujacy początkujący Regina, sa niekoľko krát pokúšal ma utopiť. Bolo aj tak, že s rukami a nohami sa na mňa zavesila a darmo som chcel, aby mi uvoľnila aspoň jednu ruku. Až na hladine! Z toho zovretia dostala krče a ja som ju zúfalo ťahal po hladine k lodi a vravel som si, že mi ten tréning každodenný moc nepomáha, keď som skoro vypľul dušu, kým som ju dostal na loď. Nadával som na Nurka Stresujaceho Truhlika Bohusa, ktorý si pokojne zostal pod vodou. Pochopil som až potom, keď sa vynorili ďalší a neboli schopní doplávať k lodi a museli sme ich zbierať po hladine s gumákom aj s plachetnicou, že to nie je na vine tréning, ale morský prúd! Ale inak boli nurkowia v pohode a proti stresu statocne bojovali toskanskym vínom, takže na lodi bola naozaj skvela atmosfera. A milé bolo aj to, že podchvíľou sme jeden druhého niečím obdarovali a členovia posádky aj kapitán si nachádzali rôzne darčeky na rôznych miestach. Napríklad v jogurte. Strava bola priam úžasná Nikol, Anka aj Regina sa predvádzali a zahanbiť sme sa nedali ani ja s Marekom, teda keď dal na moje odborné rady, lebo on mal na starosti robotu.

Čo nás však naozaj mrzelo bolo, ako sa aj tu mení more. Všade riasy, až do dvadsať päť metrov a ubudlo aj morských živočíchov. Takže po tejto stránke sme boli trochu smutní. Videli sme pár pekných skalných lokalít s červenými gorgóniami a murénami, ale oproti minulosti je to veľká zmena k horšiemu. Napokon sme za vytrvalosť Nurka Sstresujaceho Regina založili novú lokalitu pre posádku „Grežovcov”, ktorí sa chystajú na Elbu o týždeň po nás a nazvali sme ju Punta dell Regina. Tak dúfam, že ju nájdu a doplnia!

Text: Jaroslav Blaško, foto: posádka a kapitán

 

 

12.06.2016
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions