Dos Ochos, Mexiko - Yucatán

Úvod  /  Články  /  Dos Ojos, Mexiko - Yucatán

„Ako na Guláške“, bolo prvé čo ma napadlo, keď sme odbočili z autostrády Cancun – Tulum. Akurát vegetácia bola podstatne bohatšia.

„Ako na Guláške“, bolo prvé čo ma napadlo, keď sme odbočili z autostrády Cancun – Tulum. Akurát vegetácia bola podstatne bohatšia. A prekvapujúco, všade bolo veľmi čisto / na rozdiel od Gulášky /. Jednoduché stoly na prípravu, informačné a varovné tabule, niekde leguány, niekde opice. A v džungli, medzi stromami, ukrytý cenot, alebo mayská studňa, ako chcete, naplnená kryštálovo čistou sladkou vodou.

Keď nás Tito, náš Yucatánsky guide, priviedol k prvému cenotu, trošku som bol sklamaný. Bola to vlastne jaskynka, a vôbec nezodpovedala mojim najväčším a najtajnejším snom. Až neskôr som pochopil, že každý cenot je jedinečný a Tito, jeden z najväčších znalcov, ktorý mnohé z nich odpotápal ako prvý, nám ich pomaly dávkoval.
Aj keď ako hovorím, ten prvý, ktorý sa volal Dos Ojos, nebol práve najkrajší, teda zvonku, tak to čo sa dialo po vstúpení do vody, to moje veľké sny prekonalo po všetkých stránkach. Tito nás najskôr viedol pozdĺž natiahnutých vodiacich šnúr, keď sa uistil, že sme v pohode, tak miestami odbočil z vytýčenej trasy, aby nám ukázal ešte krajšie a dokonalejšie stalagmity, stalaktity a stalagnáty.

Cavern diving, teda potápanie pre tých, čo nie sú certifikovaní jaskynní potápači spočíva v tom, že po vytýčenej trase sa potápači presúvajú medzi susediacimi cenotmi, čo znamená, že dva, tri krát za ponor začne do tmy jaskyne presvitať svetlo, jeho sila rastie, až sa pred vami objaví to najúžasnejšie nasvietené pódium. Lúče, ktoré preniknú džungľou, pokračujú vo vode až na dno cenotu a tie, ktoré džungľa pohltí vytvárajú jej obraz na hladine so všetkými odtieňmi modrej a zelenej farby. Nasleduje ďalšie ponorenie do tmy, úzke štrbiny sa striedajú s obrovskými podzemnými sálami, kde sa potápači strácajú v tme nie preto, že by ich pohltila špinavá voda, ale preto, lebo svetlá bateriek jednoducho takú vzdialenosť nepresvietia. Pri prenikaní do väčších hĺbok, úplne zreteľne vidno čiaru, deliacu sladkú a slanú vodu. Ako náhle potápač pred vami plutvami vody premieša, jeho obraz sa rozostrie ako vo filmovom triku a vzápätí sa opäť objaví o meter nižšie, alebo vyššie, úplne ostrý. Z tmy jaskyne sa v diaľke objavuje ďalší cenot a hra svetla niekoľko násobne prekonáva ten predchádzajúci.

Dos Ojos znamená dve oči a ja len ľutujem, že nemám očí viac. Aspoň, keby som mal oči ako chameleón, aby som jedným mohol pozerať na monitor a druhým si naplno vychutnať tú nádheru.

Voda je plytká, tak do pätnásť metrov, ponory trvajú okolo štyridsať minút, takže dvanástky sme nevydýchali ani do polovice. Po ponore sa mi nechcelo von. V presvietenej vode pri vstupe do cenotu plávali malé sumčeky, karasy, ale aj rybky známe z akvárií gupky, a tetry. Dno je tu posiate kameňmi zo zrúteného stropu a kmeňmi stromov, všetko je porastené riasami a jednoduchými rastlinami. Ako v obrovskom akváriu.

Po tejto skúsenosti sa už nikomu z nás nechcelo potápať v Karibiku. Všetky ďalšie ponory sme si presunuli na cenoty a ešte sme si ďalšie doplatili. Nie je to síce lacné, ale ten zážitok stál za to.

Text: Jaroslav Blaško, Foto: Michal Čanky a Jaroslav Blaško

14.05.2009

Galéria


BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions