Čistenie Popradského plesa

Úvod  /  Články  /  Čistenie Popradského plesa

Potápanie v tatranských plesách je naozaj mimoriadna udalosť. V rámci akcie „Čisté vody“ púšťajú na Popradské pleso iba štyri autá a keďže nechceme byť za egoistov, tak si berieme iba dve povolenky.

Je nás celkom štrnásť, z toho päť čističov s plnou potápačskou výbavou. A tak sa vezieme všelijako. Mladý Juro sedí celú cestu na ventiloch Petrových dvojičiek.
Čakáme na slnko a kým jemu sa akosi nechce ponad tatranské končiare, my sa pomaly obliekame do sucháčov. Jožko Kubáni z TV JOJ pobehuje medzi nami a chystá si reportáž. Tiež čaká, kým dolinu zaplavia slnečné lúče.
Napokon sa slnko prehupuje ponad vrchy a hladina plesa sa mení na obrovské plátno, na ktoré nejaký maliar namaľoval jesennú panorámu okolitých hôr. Chrobáka nám berie riaditeľ chaty, aby mu pomohol s opravou potrubia. Podporné družstvo nám pomáha s výstrojom a napokon Sisa, dvaja Petrovia a ja berieme vrecia a vydávame sa zbierať to, čo do tejto nádhernej vody nahádzali hlupáci, ktorí si myslia, že nad nich nie je.
Dno pokrývajú skaly a jemný sediment, voda má šesť stupňov a viditeľnosť snáď štyri metre. Pod terasou chaty nachádzame popolníky, poháre, misky, šálky od kávy a taniere, medzi tým kopu plastových obalov. Asi po pol hodine nachádzam nejaký kovový rám a vydávam sa aj s Petrom späť. V pol ceste objavujem plechovú platňu a signalizujem Petrovi, nech ju vytiahne. Ako sa ju Peter pokúša nadvihnúť, mizne v sedimente.
Na brehu mi vážia „úlovok“. Má osem a pol kilogramu. V strede plesa sa objavuje najskôr Petrova bója a napokon aj on. Nevie si sám s tým železom poradiť a tak mu ideme s Petrom Stribulom pomôcť. V kalnej vode nahmatáme plech a napokon sa nám ho darí posúvať ku brehu. Váha na jeho odváženie nestačí a tak musí riaditeľ chaty priniesť druhú. Má devätnásť kilogramov a Peter celkom nazbieral tridsať.
Dúfame, že to bude stačiť na prvé miesto, ale na Štrbskom plese nazbieral nejaký borec tridsaťšesť.
Dostávame diplomy, guláš, dávame si pálenku s horcom a na terase chaty si vychutnávame nádherný deň a dobrý pocit.
Text: D.J. (dedo Jaro)
Foto: Filip Vereš


 

22.10.2012
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions