Zradná Blue Hole

Úvod  /  Články  /  Zradná Blue Hole

Z rôznych príčin sme sa napokon dohodli tak, že nepôjdeme preplávať Blue Hole. Loď pripláva k diere, ostatní pôjdu člnom k The Bells a ja, Igor a Robo zídeme z vonkajšej strany útesu k Arch.

Chalani na dva metre vplávajú dnu a vyplávajú mi do záberu. Potom začnú stúpať. Ja urobím pár záberov brány a pôjdem za nimi.
Deň pred Blue Hole sme sa potápali nad Dahabom a útes pod loďou padal kolmo dole. Tak som sa rozhodol pre malý tréning. Padli sme do päťdesiat metrov a bol to veľmi pekný ponor.
Ráno, v deň D, nás čln vyviezol pred Blue Hole. Padli sme do vody a hneď sme začali klesať. Brána sa majestátne otvárala pod nami a my sme klesali k jej hornému okraju. Zostal som visieť v päťdesiatich ôsmich metroch a urobil záber na bránu. Keď ku mne klesli Robo s Igorom, iba som im ukázal „do vnútra a von“. Odpoveď bola „OK“ a zmizli v bráne.
Meter som klesol, aby som ich mal odspodu a čakal. Uplynula minúta a ich nikde!
V otupenej hlave sa mi striedali tie najhoršie predstavy. Vrhol som sa do brány. Pohľadom som prečesával strop Arch, aj vodu pod sebou, ale po mojich druhoch nebolo ani stopy. Nič som nechápal, nevedel som si predstaviť, kam sa podeli. Prešiel som až na druhú stranu do Blue Hole, no po Robovi a Igorovi akoby sa zľahla voda.
Napätie sa vo mne dalo krájať a určite aj dusík. Mal som len dvanástku so vzduchom a chcel som sa vrátiť. Stále som nemal deco.
„Musia byť niekde tu“ nedokázal som si v tej osprostenej makovici vysvetliť, kam sa mohli podieť. Začal som prudko stúpať. V dvadsiatke mi kvôli rýchlemu výstupu naskočilo deco. Spomalil som, trochu som klesol a plával som krížom cez Blue Hole, či ich niekde neuvidím.
Len čo som odstál deco, vyletel som na hladinu.
Blue Hole zívala prázdnotou, ani na brehu ešte nikoho nebolo.
Ponoril som sa a s pohľadom upreným na stenu som preplával von. Na vlnách sa hompáľal náš čln. Najskôr sa mi zdalo, že sú v ňom, no to iba prianie bolo otcom myšlienky. Arab priplával ku mne. Ako som mu podával kameru, vyskočil mi vykĺbený prst. Prudko som ním mykol a nasadil som si masku. Chytala ma panika.
Vtom som uvidel na hladine za člnom kruhy od bublín. To musia byť oni! Vypustil som kompenzátor a uvidel Igora.
„Igor, Igor!“, reval som do automatiky. Otočil sa a zopäl ruky. Vtom ma zbadal aj Robo. Tiež zopäl ruky.
No a potom sme sa hompáľali na vlnách a s úľavou rozoberali, čo sa vlastne stalo.
„Kde si zmizol?“
„Ja? Kde ste zmizli vy?“
„My sme sa otočili, vyplávali sme von, ja som ťa ešte videl, ako nás pod nami filmuješ a zrazu ťa nebolo“ vravel Robo.
„Ako ste boli hlboko?“ pýtal som sa.
„No, zrazu sme boli v šesťdesiatich šiestych metroch, ale ty si bol pod nami a potom sme makali hore“ odpovedá.
„Ja som bol maximálne v šesťdesiatke a vôbec som vás nefilmoval. Zmizli ste mi a ja som vás hľadal v Blue Hole. Tak toto sme pekne posrali.“
Robo neveriacky hľadel na mňa. „To ma tak lízol dusík?“
„Ja som sa pýtal Roba kde si a on mi ukazoval, že nás filmuješ a zrazu ťa nebolo. Myslel som si, že ti kvôli tomu vykĺbenému prstu vypadla kamera a ty si sa vrhol za ňou“ vravel Igor.

Prívetivé more nás hojdalo a my sme zo seba valili všetky tie čierne myšlienky, ktoré nami ešte pred pár okamihmi lomcovali.
„Tam musel byť prúd, lebo len sme sa otočili a boli sme o desať metrov hlbšie“ hľadal vysvetlenie Igor.
Arab v člne na nás nechápavo hľadel, prečo nenastupujeme. My sme si v tej chvíli užívali slastné uvoľnenie napätia. Až kým sa pod nami objavila Katy so skupinou. Rýchle sme naskákali do člna a nechali sa zaviezť na loď.
Neverím na prúd. Podľa mňa tam žiadny nebol. Urobili sme chybu, že sme sa pred dierou všetci nevyvážili. Určite začali napúšťať kompenzátory až pod Arch a zákonite prudko klesli.
Opäť som sa mohol na vlastnej koži presvedčiť, ako ťažko sa pod vodou rozmýšľa. Jediné logické vysvetlenie ich náhleho zmiznutia bolo, že klesli pod oblúkom, ktorý aj odviedol ich bubliny. To ma mohlo napadnúť. Aké je to na hladine jednoduché!
Večer sme si urobili oslavu. Igor mal za sebou ponor číslo sto a tak sme ho všetci schuti umlátili plutvou. Teda ja zvlášť!

Text: D.J./dedo Jaro/

Photo: Igor Blaško

 

 


 

16.11.2011
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions