Baron Gautsch

Úvod  /  Články  /  Baron Gautsch

Pred pár rokmi sa mi náhodou dostala do rúk malá sklenená karafa, temer kompletná . Ako sa neskôr ukázalo, skutočne pochádza z vraku Baron Gautsch.

V skle je akýsi erb s nápisom „VORWARTS“. Presne ten istý som objavil na plagáte, ktorý visel u Sinišu na stene, keď som sa prvý krát dostal na tento „Titanic Jadranu“. Siniša najskôr nechcel veriť, že môžem mať tak vzácnu relikviu z vraku, ktorý on dokonale pozná, ale asi som bol presvedčivý, lebo napokon mi dal aj ten svoj plagát. No a tak sa začal rodiť príbeh, v ktorom, žiaľ, už Siniša nebude vystupovať, lebo svoju potápačskú bázu v Rovinji zatvoril. Tak som to tentoraz skúsil cez Stojana.
Už som na týchto stránkach písal o tom, že Gautsch je pre mňa akoby zakliaty. Niekoľko krát som organizoval na ňom potápanie, no dostal som sa naň iba raz. Aj to mi nefungovala kamera. Jednu kameru som v Rovinji dokonca utopil.
Aj tento raz to s nami nevyzeralo dobre. Chalani najskôr odmietli ísť sa potápať na vrak hneď v prvý deň a potom sa pokazilo počasie. Našťastie posledný deň sa more umúdrilo a my sme sa dočkali. Na chrbtoch dvojičky s Nitroxom 32, na bokoch stage niektorí s Nitroxom 50, iní s 32.
Na hladine silný prúd, viditeľnosť sotva desať metrov. Klesali sme pozdĺž zostupového lana a obrysy vraku sa objavili, až keď sme boli tesne nad ním. Boli sme rozdelení na dve skupiny. Kamil s Jurajom mali naplánovaný dlhší ponor, ja, Peter, Zolo a Emil sme mali ísť spolu.
Na hladine sme sa okolo lana nemohli nijako pomestiť a tak sme zostupovali po dvojiciach. Na korme, v hĺbke tridsať päť metrov, sme však na Emila so Zolom čakali márne. Pustili sme sa s Petrom do vraku a mne stále vŕtalo v hlave, kde môžu byť tí dvaja. Napokon som sa v polovici vraku otočil a vrátil som sa ku korme. Ak by sa dostali dole, nech vidia moje svetlá. Klesol som o dve paluby nižšie a keď som sa vynáral, objavil sa najskôr Emil a po chvíľke aj Zolo. Mali na hladine problémy s lanom od lode, do ktorého sa Emil v silnom prúde zamotal.
Ešte raz som skúsil prienik na nižšie paluby, no hnevala ma slabá viditeľnosť. Keď sa ohlásilo deko, začali sme výstup.
Na palube sme sa so Stojanom a Zoranom dohodli, že začiatkom septembra sa vrátime a dáme minimálne štyri ponory. Zoran sa ponúkol, že nás bude sprevádzať. Má vraj na Barone dvetisíc ponorov a pozná ho dokonale. Tak už sa teším.
text a videofoto: D.J., obrázok BG mi daroval Stojan

 

09.05.2012
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions