Ako sa správne končí safari.

Úvod  /  Články  /  Ako sa správne končí safari.

Salvy hurónskeho smiechu, ktoré sa ozývali zo salóna vyhnali z kajút aj nepotápačov, ktorí, najmä deti, dospávali tradične dlhú noc.

Vilo, ktorý len pred chvíľou zaľahol, totiž všetkých prekvapil a prišiel urobiť brífing pred posledným ponorom. Teda presnejšie stal sa pre nášho guida Heňa tabuľou a tlmočníkom do posunkovej reči, aby rozumeli aj naši českí priatelia.
Nálada na lodi celý týždeň gradovala a verili sme, že spolu s ňou vyvrcholí aj náš potápačský program. Po nádherných útesoch, sem tam okorenených aj žralokmi, kaňonoch v Dahabe a na Thomas Reef, ale aj spackanom ponore v Blue Hole /ale to je samostatný príbeh/ sme si na posledný deň naplánovali delfínov.
Aj obliekanie do neoprénov bolo také veselé, že som si ani nevšimol, že nemám opasok. Zistil som to, až keď som sa s vypusteným kompenzátorom húpal na vlnách.
Delfíny sú delfíny a tak som od hladiny kopal, čo to dalo, až kým ma voda v šiestych metroch nechytila. Bolo síce po ťažkej noci, ale mierny prúd nás malátne unášal a do tiel sa nám vracal život.
Heňo odrazu zmenil štýl plávania a vzápätí sa k nám z hladiny spustili prvé delfíny. Plávali medzi nami, zvedavo si nás obzerali, nechali nás doplávať temer až na dotyk a potom prudko vyrazili k hladine a opäť a opäť sa vracali k nám.
Zažívali sme tie nádherné chvíle, keď sa potápačský pánbožko rozhodne potešiť nás za vytrvalosť a dopraje nám vysnívané stretnutie. Keď skupina delfínov odplávala, po pár minútach sa objavila ďalšia, dokonca aj matky s mláďatami a vydržali pri nás s malými prestávkami až do konca ponoru. Teda až do chvíle, kým sa nad nami neobjavili šnorchlisti z denných lodí, ktoré práve začali prichádzať z Hurghady. Zrejme je pravda, čo vravel Heňo, že delfíny nemajú radi, ak im uzatvoria prístup k hladine.
Keď sme končili ponor, rozopol som si kompenzátor, aby Robo videl, že nemám opasok a signalizoval som, že ma asi vystrelí na hladinu. Dal som mu bójku, nech ju vypustí a začali sme stúpať. Udržal som sa do päť metrov, potom ma more nekompromisne vypľulo na hladinu.
Nadšenie po ponore nemalo konca a keď Igor prišiel s tým, že to bolo najlepšie safari, aké kedy zažil, tak som mal dvojnásobnú radosť.

Text: D.J./dedo Jaro/
Photo: Zoltán Nagy, Peter Stribula


 

17.11.2011
BaburkaModra ZonaPotapanie.bizDive 2000
© dive 2000 production s.r.o. - všetky práva vyhradené
created by era web solutions